طب سنتی


کنترل
پرفشاری خون

خون به طور طبیعی بر دیواره رگ ها فشار وارد می کند که به آن فشار خون گفته می شود. فشاری که خون در حالت انقباض قلب به دیواره شریان ها وارد می کند فشار خون سیستولی و فشاری که خون در حالت انبساط قلب به دیواره شریان ها وارد می کند فشار خون دیاستولی نامیده می شود. در اندازه گیری فشار خون، عددی که اول بیان می شود و بزرگتر است فشار خون سیستولی و عدد دوم که کوچکتر است فشار خون دیاستولی است. پرفشاری خون بیماریی است که در آن فشار خون سیستولی بیشتر از 120 میلیمتر جیوه و/یا فشار خون دیاستولی بیشتر از 80 میلیمتر جیوه است. حدود 30% تا 45% افراد جامعه پرفشاری خون دارند و پیش بینی شده که این رقم در سال 2025 به 60% برسد. پرفشاری خون در صورت عدم کنترل منجر به سکته قلبی و مغزی، نارسایی قلبی و مرگ و میر ناشی از آنها می شود. پرفشاری خون بسته به شدت آن با استفاده از 1 تا 4 داروی کاهنده فشار خون کنترل می شود و هدف این است که فشار خون سیستولی به کمتر از 140 و فشار خون دیاستولی به کمتر از 90 کاهش یابد. کاهش وزن بدن در افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند، توقف استعمال دخانیات، کاهش خوردن چربی و روغن، افزایش خوردن میوه و سبزیجات و کاهش مصرف نمک به کمتر از روزانه 6 گرم و کاهش استرس و اضطراب نیز نقش بسیار مهمی در کنترل پرفشاری خون دارد.

منابع:

Expert Rev Clin Pharmacol. 2018 Feb;11(2):165-170. doi: 10.1080/17512433.2018.1412826. Epub 2017 Dec 6.

Adhering to the principles of clinical pharmacology - the correct fixed combinations of antihypertensive drugs.

Lopatowska P, Mlodawska E, Tomaszuk-Kazberuk A, Banach M, Malyszko J.

 


زخم های دستگاه گوارشی

زخم های گوارشی همیشه دارای یک دوره مزمن و برگشت پذیر هستند. بدین معنی که در فواصلی عود می کنند و بعد از آن دوباره فروکش می نمایند و ساختار و علائم مربوط به آنها نیز متفاوت می باشد.

 در حقیقت  فقط نیمی از افراد که دچار زخم های گوارشی هستند علائم مشخصه این بیماری بصورت سوزش ، چنگ زدن ، درد و احساس ناراحتی شبیه احساس ایجاد شده در هنگام خالی بودن دستگاه گوارشی می باشد.

درد های قسمت بالای معده نیز می تواند در اثر مصرف شیر و یا داروهای ضد اسید معده ایجاد شود.

 علائم تیپیک در زخم هاتی اثنی عشری بصورت دردها و سوزش هایی شبیه دردها و سوزش ها در هنگام خالی بودن دستگاه گوارش می باشد  اما در زخم های معده معمولا سوزش  و درد پس از  خوردن غذا شدید تر و بیشتر می گردد.

کاربرد تخصصی و ماهرانه گیاهان دارویی که دارای خواص ضد اسید معده ، قابض ، مرهم و التیام بخشی هستند که فرایند معالجه هرگونه زخم  در این بخش ها را تسریع و تکمیل می کند.

گیاهانی مانند ختمی ، گل همیشه بهار ، بابونه ، گو.ش خر ، اسپیره  از جمله گیاهانی هستند که می توان از آنها در این موارد استفاده نمود.

گیاهانی مانند گوش خر – ختمی – اسپیره – گل همیشه بهار- و بابونه برای درمان اینگونه بیماری ها در اروپا بطور وسیع مورد استفاده قرار می گیرند.  می توان میزان تاثیر این گیاهان را باتوجه به مکانیسم عمل آنها پیش بینی نمود .

علاوه بر  وجود خاصیت مرهم بودن در مورد گیاهان گوش خر و ختمی وجود فلاونوئید ها در گل همیشه بهار و بابونه ( که خاصیت ضد التهابی دارند ) سبب تاثیر بسیار خوب این دارو ها در صورت استفاده از ترکیب آنها در طی فرایند درمان خواهد بود

ریشه گیاه شیرین بیان دیگر داروی موثر و سود مند است که امروزه در طب آلوپاتی به عنوان دارویی جهت درمان زخم مورد استفاده قرار می گیرد.

دو تا سه قاشق چایخوری از مخلوط دارویی شامل ( ریشه گوش خر – ریشه ختمی- بابونه ) در یک فنجان دم کرده و سه بار در روز مصرف کنید نوشیدن دمکرده حاصل از گیاهان تازه تا خشک اغلب سبب تسکین و آرام شدن علائم بیماری می گردد.

گل بابونه به عنوان برطرف کننده سوء هاضمه ،ضد اسپاسم ، خلط آور ، ضد التهاب ، باد شکن ، ودر استعمال خارجی به عنوان حمام های زیبایی و بهبود زخم هاتوصیه نموده اند.

و به عنوان یکی از گیاهان موثربر اندام گوارشی می باشد. 

احتیاط در مصرف بابونه : به علت عوارض جانبی ( آلرژی ) در دوران حاملگی و شیر دهی نباید مصرف کرد.

نوشیدن دمکرده بادرنجبویه یا بابونه با معده خالی سبب کاهش التهاب شده و همچنین سبب بهبود زخم دستگاه گوارشی می شود

منابع: - صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.

 -هافمن دیوید ، نسخه های گیاهی برای افراد بالای 50 ، چاپ دوم –ویرایش جدید.1388.
 

غذا های مفید برای کم خونی

ازبین سبزیجات : اسفناج ، جعفری ، سیب زمینی با پوست ، عدس ، علف چشمه ، کاهو ، کلم ، مارچوبه ، هویچ

از بین میوه ها : میوه های خشک مانند انجیر ، زرد آلو به صورت برگه ، کشمش ، میوه های آبدار مانند موز ، مرکباتی مانند نارنج ، پرتقال ،گریپ فورت

جوانه گندم

اغذیه حیوانی برای کم خونی

جگر گاو و گوساله ، زرده تخم مرغ ، فرآورده های شیر ، ماهی ، ماهیچه گاو و گوسفند

منابع: زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

 


 


 

 

 


گیاهان دارویی مفید برای کم خونی

کم خونی ، عبارت است از کاهش غیر طبیعی تعداد گلبول های قرمز دستگاه گردش خون یا به عبارت قاطع تر ، کم شدن مقدار همو گلوبین این سلول در حجم معینی از خون است. مقدار آن به طور طبیعی معادل 5/14 گرم در هر 100 میلی لیتر خون می باشد ولی این مقدار برحسب سن و جنس (مرد یا زن ) فرق دارد.

معمولا افرادی را مبتلا به کم خونی می دانند که هموگلوبین خون آن ها ، در زن ها از 12 گرم در هر دسی لیتر و در مرد ها از13 گرم در هر دسی لیتر خون کمتر باشد .

ضمنا چون گلبول های قرمز خون ممکن است به تفاوت به ابعاد کوچک یا بزرگ باشند و یا دارای مقدار زیاد یا غیر کافی همو گلوبین باشند نمی تواند تعیین کننده دقیق کم خونی باشد از این جهت مقدار کلی هموگلوبین را عامل اصلی فعل و انفعلات است ا در حجم معینی از خون باید مورد توجه قرار دارد ( هماتوکریت)

علل کم خونی :

علل کم خونی کمبود آهن وقوع خون ریزی ،قاعدگی های شدید ، کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک  ناشی از مصرف نکردن پروتئین ها حیوانی ، استفاده از مواد شیمیایی جهت آرام کردن رفع درد ، مصرف نکردن سبزیجات ،  جذب مواد سمی  که باعث خرابی مغز قرمز استخوان می شود . برداشت معده ،  کمبود اسید کلریدریک معده ، کمبود ویتامین های دیگر مانند C- B6- E   ، رشد سریع ماهیچه ها در زمان بلوغ ( که منجر به کمبود آن می شود ) بیماری های مغز استخوان .رژیم غذایی ناصحیح ، افراط در مصرف سیر و پیاز ، بیماری های عفونی ، انگل های روده است .( Dr. R. Trotlrr)

عوارض کم خونی:

عوارض کم خونی رنگ پریدگی ، تپش قلب ، سردرد ، سرگیچه ، حساسیت در مقابل سرما ، احساس صداهایی در گوش ، ضعف ماهیچه ها ، خستگی ، بی اشتهائی ، تهوع ، اختلالات قاعدگی

مصرف گیاهان دارویی در درمان کم خونی و رفع عوارض ان اثر مفید و درمانی دارد.

مانند  مصرف دم کرده 5 تا 10 گرم سرشاخه گل دار و برگ افسنطین در یک لیتر آب جوش . یه مقدار یک فنجان در روز مصرف کنید.

باید توجه داشت که افسنطین به علت اسانس موثری که دارد نباید مورد استفاده زنان شیر ده  همچنین مبتلایان به احتقان مفزی ، هیستری ، دردهای عصبی ، تحریکات معده و روده و مبتلایان به اختلالات دستگاه هضم ، کبد ، و گردش خون قرار گیرد.

تمشک:

 مصرف جوشانده 20 الی 50 گرم جوانه ، برگ یا گل در یک لیتر آب ، به مقدار 3 فنجان در روز بین هر دو غذا میل شود.

جو :

جوشانده 20 گرم جو در یک لیتر آب به طوری که به مدت 7 ساعت به ملایمت بجوشد تا مواد نشاسته ای آن در آب وارد گردد محلول حاصل بهترین غذا برای مبتلایان به کم خونی است به علاوه سوء هاضمه را نیز درمان می کند.

شنبلیله :

مصرف جوشانده 30الی 50 گرم دانه نیم کوب یه طوری که مدت جوشیدن نسبتا زیاد باشد به مقدار یک فنجان در روز میل کنید.

از نیم کوب دانه شنبلیه می توان به صورت مخلوط در عسل نیز استفاده کرد.

اسفناج :در پزشکی سنتی ایران برای درمان کم خونی اسفناج  را بسیار توصیه کرده اند. مقدار 8الی 16 گرم روزی سه مرتبه به صورت دم کرده در یک فنجان مصرف کنید.

گیاهان مفید برای درمان کم خونی که باعث تاخیر در قاعدگی می شود:

 1. علف چای : که صبح ، ظهر و شب هر دفعه نصف قاشق غذا خوری از این گیاه را در استکان آب جوش دم کرده یا بجوشانید و با کمی شکر مصرف کنید.
 2. زنجبیل شامی:
 3. برگ انار
 4. میوه بلوط

منابع:
1- زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

-2- صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.

3- رجحان محمد صادق ، چکیده نکات برتر و برجسته دارو و درمان  گیاهی ، نشر علوی ،1389.

برای سالم نگه داشتن و تقویت ناخن موارد زیر را رعایت کنید

: ناخن صفحه سخت ، نیمه شفاف و محافظتی است  و از کراتین که پروتئین غیر محلول و ماده سازنده مو ، قسمت فوقانی پوست و ناخن می باشد  تشکیل شده است.

ناخن مانند پوست نمودار سلامت بدن است . مانند آن که پیدایش حالت رنگ پریدگی و خطوط برجسته طولی در آن نشان دهنده کم خونی و رنگ مایل به آبی ناخن ناشی از نرسیدن خون کافی و اکسیژن به آن است

نازک شدن ، شگستگی مداوم ناخن می تواند ناشی از کمبود ویتامین ها مواد معدنی ، مواد پروتئینی و یا به علت استفاده از بعضی مانیکور ها پیش آید

برای سالم نگه داشتن و تقویت ناخن هایان به نکات زیر توجه کنید.

مصرف چای دم اسب که دارای مواد کلسیم دار ، ژلاتین و ویتامین ب کمپلکس می باشد

 • قرار دادن ناخن ها گاه گاه به مدت یک ربع در مخلوط روغن زیتون و آبلیموی تازه ، ماساژ دادن آن ها به ملایمت بعداز یک ربع ناخن ها را با آب بشویید.
 •  

گاه گاه محلول حاصل از جوشاندن گیاه دم اسب و صابونی را به انگشتان دست و پا بمالید

ماساژ دادن ناخن ها در مخلوطی از روغن بادام (گرم 10) و مقدار کمی زاج در مواردی که ناخن ها حالت نرم پیدا کرده اند.

برای برداشتن روکش ناخن و پاک کردن آن با استن مخلوط با چند قطره گلیسرین یا روغن کرچک  انجام دهید و دقت کنید به گوشه ناخن هایتان اسیب نزند چون استون اثر خشک کننده دارد ناخن ها را ضعیف و ناسالم می کند.

کرم های تقویت کننده ناخن:

دم اسب 3 گرم- گل زنبق 3 گرم – آب یک فنجان- لانولین انیدر 4 قاشق چای خوری- لسیتین 1 قاشق چای خوری- گلیسرین 1 قاشق چای خوری- اسانس گل سرخ 5 قطره

مخلوط دم اسب گل زنبق- و آب را به مدت یک ساعت در بن ماری بجوشانید و سپس از کاغذ صافی آن را صاف کنید. لانولین و لیستین را به ملایمت حرارت دهید و گلیسرین را به آن ها اضافه کنید .این جوشانده را هنگامی که درجه حرارت گرمائی مناسب در حدود70 درجه داشته باشد به جوشانده نخست اضافه کنید و مخلوط را هم بزنید تا حالت کرم پیدا کند و در اخر اسانس را اضافه کنید و به خوبی هم بزنید

پس از مالیدن کرم حاصل به ناخن ها آن را ماساژ دهید تا با برقراری جریان خون به سمت ناخن و تاثیر مواد فوق 

منابع: زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

 

درمان سبز برای سرگیجه

معمولا برای رفع سرگیجه داروی اسکوپولامین تجویز میکنند که عوارض جانبی آن تاری دید ،خشکی دهان ، توهم ، و تپش قلب را به همراه دارد اگر سرگیجه به طور اتفاقی سراغتان آمد از گیاهان زیر استفاد کنید ولی اگر سرگیجه تان مزمن است حتما به پزشک مراجعه کنید که سرگیجه های مکرر و طولانی می تواند علامت عفونت گوش درونی ، بی نظمی قلب ، بالابودن فشار خون یا گرفتاری های دیگر است.

گیاهان مفید برای سرگیجه احتمالی:

1-ژینکو: در اروپا عصاره ژینکو برای درمان سرگیجه و بسیاری از ناراحتی های دیگر مصرف گسترده ای دارد.

یک مطالعه در فرانسه بر روی 70نفر گرفتار سرگیجه مزمن نشان داده است که 47 درصد  آن ها با خوردن عصاره ژینکو بهبود یافتند . می توانید روزی 60تا 240گرم عصاره استاندارد را بخورید ولی نه بیشتر چون ممکن است که باعث ایجاد اسهال ، تحریک پذیری و بی قراری شود.

2-کرفس : دانه کرفس سابقه طولانی برای درمان سرگیجه در پزشکی سنتی چین دارد.
3-کدومسمایی: برخی درمانگر ها تخم کدو مسمایی در تسکین سرگیجه موثر می دانند .کره تخم کدو هم نیز مفید است.

 4-مخلوط گیاهانی مانند رازیانه-بابونه- پونه سنبله ای- دانه کرفس –پوست پرتقال-زنجبیل :

گیاه دارو های آرام کننده معده هم باعث تسکین سرگیجه می شوند  این مخلوط را خرد کرده و بگذارید کاملا  خیس بخورند (15دقیقه) وبعد میل کنید.

زنجبیل : درگذشته برای رفع دریازدگی و سرگیجه قبل از سفر زنجبیل استفاده می کردند.

5-برنجاسف  Artemisia Vulgaris L.

ضد تشنج ،ضد صرع ، دارای اثر درمانی در رفع اختلالات عصبی ،  سرگیجه .

مصرف دم کرده 10الی 15 گرم سرشاخه گلدار در یک لیتر آب جوش و به مدت 10دقیقه دم کنید.

و روزی 3 فنجان در روز میل کنید.

6-پنچ انگشت ، فلفل بری  Vitex  Agnua- Castus L .

ضد تشنج ، دارای اثر رفع ناراحتی های روحی –عصبی و درمان سرگیجه هستند.

مصرف عصاره روان برگ گیاه به مقدار یک تا2 گرمدر روز است.

 7-بادرنجبویه :تقویت کننده اعمال مغز، ضدتشنج، آرام کننده ، موثر در تسکین بحران های عصبی، و درمان سرگیجه می باشد.

مصرف آب مقطر گل دار گیاه به مقدار 10تا20 گرم در روز است.

بادرنجبویه از گیاهان مفیدی است که برگ آن به حالت خام مصرف می شود.درچین در بعضی از نواحی آن را به عنوان زیاد کننده عمر مصرف می کنند.
منابع
:
1
-: زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

2- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 

 

گریپ فروت موجب افزایش سمیت برخی داروها می شود

در صورت مصرف داروهای زیر از خوردن میوه گریپ فروت خودداری کنید. عوارض و سميت داروهای زیر ممكن است در نتيجه مصرف گريپ فروت افزايش يابد:

استاتين ها
سيكلوسپورين
بوسپيرون
اميودارون
فكسوفنادين

برای برخي از انواع پرتقال و نارنگي (tangelos, Seville orange) هم اثرات مشابهي گزارش شده است.

منابع:

http://www.pharmacotherapist.com

 

اثر ضدسرطان رزماری

سرطان یکی از علت های شایع مرگ و میر است. برای پیشگیری و درمان سرطان می توان از گیاهان و ترکیبات آنها استفاده کرد. پژوهش های مختلف نشان داده که عصاره رزماری(rosmarinus officinalis)  و مواد موءثره آن شامل carnosol، carnosic acid، ursolic acid و rosmarinic acid اثر محافظتی در برابر ابتلاء به انواع سرطان دارد و می تواند از پیدایش سرطان در بافت های مختلف بدن پیشگیری کند و ضدسرطان روده بزرگ، پستان، کبد، معده، پوست (melanoma) و خون (leukemia) است. رزماری و مواد موءثره آن فرایندهای مولکولی و سلولی ایجاد کننده سرطان را مهار می کنند. عصاره رزماری برای انسان بی ضرر است و به عنوان افزودنی آنتی اکسیدان در مواد غذایی استفاده می شود.

منابع:

Nutrients. 2016 Nov 17;8(11). pii: E731.

Anticancer Effects of Rosemary (Rosmarinus officinalis L.) Extract and Rosemary Extract Polyphenols.

Moore J, Yousef M, Tsiani E.

 

گیاهان دارویی در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک  PCOS

سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS یکی از شایع ترین اختلالات هورمونی در میان زنان در سنین باروری می باشد و تقریباً 5 تا 10% از زنان به آن دچار هستند . در این بیماری ترشح بیش از حد هورمون آندروژن (هورمون مردانه) سبب اختلال در عملکرد تخمک گذاری می گردد . در هر دوره قاعدگی ، یک فولیکول حاوی تحمک پس از رشد و آزاد کردن تخمک ، از بین می رود (تخمک گذاری) . در زنان دارای تخمدان پلی کیستیک ، معمولاً تخمک آزاد نمی گردد و تخمدان حاوی توده های چندتایی از فولیکول های نارس می باشد .

کاهش وزن می تواند در کاهش این سندرم ، مؤثر باشد . سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است بدون هیچگونه علامتی باشد و در این حالت معمولاً بی ضرر می باشند . اما در برخی موارد ، این توده های به هم چسبیده (سیست) سبب بروز علائمی می شوند که نشان می دهد فرد دچار سندرم شده است .این علائم معمولاً شامل بروز آکنه ، چاقی و افزایش وزن ، رویش موهای زائد بویژه بر روی صورت و سینه و همچنین متوقف شدن پریود و یا پریودهای نامنظم می باشد که ممکن است منجر به ناباروری نیز بشود . از طرفی زنان مبتلا به این سندرم بیشتر در معرض خطر ابالا به بیماری های قلبی قرار دارند . و مشکلاتی در ارتباط با سطح قند خون و مقاومت در برابر انسولین (دیابت) در این افراد بروز می کند .در سال های اخیر ، این نظریه که نوع رژیم غذایی می تواند درمان این سندرم مؤثر واقع شود مورد توجه قرار گرفته است . تحقیقات نشان داده رژیم غذایی که بتواند سبب کاهش وزن شود می تواند در درمان این سندرم مؤثر باشد . از طرفی افزایش و یا کاهش مصرف برخی مواد غذایی خاص نیز می تواند مفید باشد .

چندین گیاه دارویی وجود دارند که می توانند در درمان سندرم PCOS مفید واقع شوند:

 1. مارچوبه
 2. رازیانه
 3. ریحان مقدس
 4. کوهوش سیاه
 5. گیاه ماکا
 6. قارچ مرغ چوب (HEN-OF-THE-WOODS)
 7. ریشه گیاه قاصدک
 8. لباشیر
 9. گالگا
 10. فوفل

منابع:

 

 1. Sudhakar Pachiappan, Suganeswari Matheswaran, Poorana Pushkalai Saravanan and Gayathiri Muthusamy. Medicinal plants for polycystic ovary syndrome: A review of phytomedicine research. International Journal of Herbal Medicine 2017; 5(2): 78-80
 2. https://jeanhailes.org.au/health-a-z/pcosگل گندم  موثر بر تقویت و شستشوی چشم

گل گندم بهترین مسکن ورم و التهاب چشم است و در تمام حالات تحریک چشم ، قرمزی . گل مژه بکار می رود.

28 گرم گل گندم را در نیم لیتر آب بجوشانید  و هر6 ساعت یک استکان بخورید ورم چشم را برطرف می کند وبرای بینائی مفید است.

یک قاشق غذا خوری گل این گیاه را به مدت 5 دقیقه دریک فنجان آب جوش دم کنید و بعد از سرد شدن پلک هارا با آن شستشو دهید.

اگر این دم کرده را با گلاب مخلوط کنید در ظرف چند دقیقه خستگی خستگی چشم را از بین می برد و حالات شادابی به نگاه می بخشد.

استفاده ازگیاهان دارویی مانند بابونه – آویشن- اکیناسه و همچنین نیز میوه و سبزیجات در رفع گل مژه کاربرد خوبی دارند.

گیاه درمان گرها دو رویکرد درمانی برای گل مژه دارند گیاهان آنتی بیوتیکی و گیاهانی که دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کنند تا بدن با عفونت مقابله کند .گل مژه یک عفونت باکتریایی معمولا (استافیلوکوکی) فولیکول های مژه است گل مژه را مانند جوش های دیگر نباید چلاند چون این کار باعث گسترش عفونت می شود.

منابع:
1- صفائی مرتضی، گلچین جامع از کتب گیاهان دارویی و عطاری ایران : میراثی از طب ما ، نشراصفهان چهارباغ.1388.

2-دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 


گیاه دارویی صاف کننده خون

عشبه  گیاه دارویی صاف کننده خون می باشد. دارو پزشکان سنتی آن را برای معالجه التهابات و نقرص توصیه می کنند .

اثر اصلی عشبه تسریع جذب دارو ها می باشد و از همین جهت در بعضی از فرمول های داروئی وارد می شود .

افزون براین که در نوشابه های غیر الکلی نیز استفاده می گردد و به عنوان پرکرسور جهت سنتزکورتیزون و سایر استروئیدهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص درمانی عشبه در درمان رماتیسم ،سیفلیس و بعضی بیماری های پوستی و به عنوان صاف کننده خون می باشد.

مقدار زیاد آن ایجاد حساسیت می کند و نباید در دوران حاملگی و شیردهی مصرف شود.

مقدار 1 الی 4 گرم روزی سه بار به صورت دم کرده در یک فنجان می توانید استفاده کنید.

منابع: صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.


یا طبع و خاصیت میوه به را می دانید؟

به شیرین دارای طبع گرم و به ترش دارای طبع سرد میوه به دارای ترکیبات قندی ، املاح معدنی ، و انواع ویتامین ها بخصوص ویتامین C است.

بهدانه ها نیز دارای چربی و مقدار زیادی موسیلاژ می باشند.

بهدانه برای درمان تب و اسهال مفید بوده و لعاب حاصل از بهدانه جهت درمان سریع زخم ها و سوختگی ها مفید است.

 تقویت کننده نیروی جنسی نیز می باشد. لعاب به دانه دارای خاصیت ضد آفتاب بوده و مالیدن آن برسطح بدن مانع از آفتاب سوختگی می گردد.

  دمکرده گل ها و شکوفه های بهدانه برای درمان سردرد ، برطرف کننده سرفه ،صاف کننده سینه و نیز درمان بیخوابی کاربرد دارد.

دمکرده گل های به  : به مقدار30 الی50 گرم از گلهای خشک شده به رادریک لیتر آب بجوشانید واجازه دهید 5 دقیقه دم بکشد و برای درمان بی خوابی آن را بصورت مساوی با آب نارنج مخلوط کنید و قبل از خواب به مقدار 1 فنجان میل کنید.

برای شستشوی زخم ها و ورم چشم ها می توانید از جوشانده برگ و شاخه های به کمک بگیرید 30گرم برگ و سرشاخه های درخت به را در یک لیتر آب به مدت چند دقیقه بجوشانید و برای رفع ورم چشمایتان و زخم ها استفاده کنید.

برای تهیه لوسیون پوست به مقدار 10گرم  پوست میوه به را در داخل 100گرم الکل 50 درصد ریخته و در داخل ظرف شیشه ای دربدار قرار دهید و به مدت  دو هفته در جایی خنک نگه داری کنید و این محلول را روزی چند بار تکان دهید و سپس از صافی

 رد کنید و با پنبه بر روی صورت و گردنتان بمالید تا چین و چروک ها از بین برود.

منابع:
مصطفوی اسلام، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران ،1389. چاپ سوم1391.

 

گیاهان دارویی موثر برای کاهش تورم غده پروستات

پروستات غده ایست در مردها که نخستین قسمت طول مجرای دفع ادرار ، وا قع در زیر مثانه جای دارد و وزنی بین 15تا20 گرم را دارد.

ترشحات غدد پرستات به صورت مایعی به رنگ روشن و حالت کمی اسیدی است و دارای عناصری مانند سدیم ، پتاسیم ، کلسیم ، روی و همچنین اسید سیتریک و آلبومین است اثر کمکی نیز در تامین تحرک اسپرماتوزوئید دارد.

مهم ترین بییماری های غده پرستات ، آدنوم  پروستات ، عفونت حاد یا مزمن پروستات ، سرطان پروستات ، ابسه و kysts است.

مصرف گیاهان زیر در کاهش تورم غده پروستات و رفع مشکلات ناشی از آن موثر هستند.

 دم کرده برگ  درخت گلابی  Pyrus Communis L. :

 مدر ، دفه کننده اسید اوریک ، موثر در رفع عفونت های ادراری ، آده نوم پروستات )

دم کرده 50 گرم از قطعات برگ درخت  را در یک لیتر آب جوش به طوری که بعداز 20 دقیقه جوشیدن  و به مدت 20 دقیقه آن را دم کنید و به صورت 2 تا 4 فنجان در روز میل کنید.

این دم کرده باعث کاهش حجم غدد پروستات می شودو در رفع بیماری های مجاری ادراری و دفع رسوبات ادراری موثر است.

سرو کوهی  Cupressus sempervirens L. :  موثر در رفع خروج غیر ارادی ادرارو درمان کننده پروستاتیت می باشد .مصرف عصاره روان حاصل از مخروط میوه گیاه که به مرحله رسیدن و چوبی شدن نرسیده باشد.به مقدار30الی60 قطره در روز مصرف کنید.

توضیح آن که طبق بررسی های منعکس در کتب گیاه درمانی اگر مخروط میوه به حالت چوبی شده مصرف شود فاقد اثر است.

    شاه بلوط هندی  Aesculus Hippocastanum L.: رفع کننده احتقان و حالت التهابی غده پروستات و تسعیل کننده دفع ادرار است.

مصرف الکلاتور گیاه دارای پوسته خارجی باشد الکلاتور مهمترین فرم دارویی گیاه است . دانه این گیاه دارای تانن مخصوص به نام اسید اسکولیتانیک ومغز درون آن دارای اسکولین ، فراگزین ،مواد نشاسته ای و روغنی است.

الکلاتور گفته شده را باید به مقدار 20 تا30 قطره قبل از غذای صبح و ظهر وشب ، مخلوط در آب یا شربت ساده مصرف کنید.

پروستاتیت در هرسنی در مردان عارض می شود ولی بیشتر در افراد جوان پیش می آید.  دارای حالات حاد و مزمن است نوع حاد آن به علت عفونی شدن پارانشسم غده پروستات  آن هم غالبا به علت ابتلا به سوزاک عارض می شود.

دم کرده های درمانی موثر در رفع تورم پروستات
 

 • رازیانه 20 گرم

•       دم گیلاس 20 گرم

•      سرشاخه گل دا ر Asperula odarata 30 گرم

     • شاه بلوط هندی (دانه) 30 گرم

مقدار 30 گرم از مخلوط اعضاء گیاهان بالا را در یک لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کننید وپس از صاف کردن در روز 4الی 5 فنجان مصرف کنید.

مصرف دم کرده های حاصل ازگیاهان اثر درمانی در کاهش و رفع هیپرتروفی غده پرستات دارند

منابع:
زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

اثرات دارویی مغزگردو

مغز گردو غنی از فیبر و آنتی اکسیدان ها است و همچنین از سرطان روده بزرگ پیشگیری می کند، غلظت کلسترل خون را کاهش می دهد، از بیماری قلبی پیشگیری می کند و برای سلامت مغز مفید است. مغز گردو مرگ و میر بخصوص مرگ و میر ناشی از سرطان و بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد. پژوهش نشان داده که حداقل قسمتی از این فواید مغز گردو ممکن است به علت افزایش تعداد انواع معینی از باکتری های روده و تاءثیر بر فعالیت متابولیک (سوخت و ساز) باکتری های مذکور باشد.   

منابع:

J Nutr. 2018 May 3. doi: 10.1093/jn/nxy004. [Epub ahead of print]

Walnut Consumption Alters the Gastrointestinal Microbiota, Microbially Derived Secondary Bile Acids, and Health Markers in Healthy Adults: A Randomized Controlled Trial.

Holscher HD, Guetterman HM, Swanson KS, An R, Matthan NR, Lichtenstein AH, Novotny JA, Baer DJ.چگونه تورم و قرمزی چشم را با گیاهان دارویی درمان کنیم؟

تورم چشم عارضه ای عمومی بوده و ممکن است در اثر آلرژی،عفونت و احتباس آب ایجاد گردد. این عارضه سبب قرمزی ملتهمه، خارش، اشک و کاهش موقت بینایی گردد. در صورتی که به پزشک دسترسی ندارید، گیاهان دارویی اولین خط درمانی به حساب می آیند:

 1. چای سیاه: یک قاشق چای سیاه را در یک لیوان آب ریخته بجوشانید. بعد از سرد شدن بوسیله یک پنبه تمیز روی چشم بمالید.
 2. جعفری و جینسینگ: آب جعفری را با یک قاشق چای خوری جینسینگ را با نصف قاشق چای خوری ژلاتین بدون بو مخلوط کنید و روی پلک خود بمالید. بعد از 10 دقیقه با آب بشویید.
 3. رازیانه: یک قاشق دانه رازیانه را در یک فنجان آب جوشانده بگذارید سرد شود. بوسیله یک پنبه تمیز روی چشم بمالید. بعد از 10 دقیقه با آب بشویید.

منابع:

https://steptohealth.com

 

چاقی به عنوان بیماری

شاخص توده بدنی(body mass index)  عددی است که با تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر مربع قد برحسب متر مربع به دست می آید. شاخص های توده بدنی کمتر از 5/18 کمبود وزن، بین 5/18 تا 9/24 وزن طبیعی، بین 25 تا 9/29 اضافه وزن و مساوی یا بالاتر از 30 چاقی را نشان می دهد. اضافه وزن نیز شکل و درجه خفیفتر چاقی است. چاقی بیماری محسوب می شود و در ایجاد بیشتر از 30 بیماری دیگر مانند دیابت، پرفشاری خون، سکته مغزی، بیماری های قلبی-عروقی، چربی خون بالا، سرطان، کبد چرب غیرالکلی، بیماری ریه، کیست تخمدان و آرتروز (درد مفصل) نقش دارد. شاخص توده بدنی هر قدر بالاتر از حد طبیعی باشد احتمال مرگ و میر به علت بیماری های ناشی از اضافه وزن و چاقی بیشتر می شود. به طوریکه، شاخص توده بدنی بین 30 تا 35 باعث کاهش 2 تا 4 سال از عمر می شود، شاخص توده بدنی 40 تا 45، عمر را 8 تا 10 سال کاهش می دهد و شاخص توده بدنی بیشتر از 45 عمر را بیشتر از میزان شاخص توده بدنی قبلی کاهش می دهد. بنابراین، حفظ وزن مطلوب (شاخص توده بدنی 5/18 تا 9/24) باعث سلامتی و طول عمر بیشتر می شود.     

منابع:

Med Clin North Am. 2018 Jan;102(1):13-33. doi: 10.1016/j.mcna.2017.08.004. Epub 2017 Oct 21.

Obesity as a Disease.

Upadhyay J, Farr O, Perakakis N, Ghaly W, Mantzoros C.

 


 

رو شهاي ايده ال جمع آوري ،خشك كردن و نگه داري گياهان دارويي (قسمت اول )

كميت و كيفيت مواد موثر ،و اثرات درماني گياهان دارويي مستقيما به زمان جمع آوري آنها بستگي دارد. زمان مناسب جمع آوري ، يك روز خشك وزماني است كه گياه  رسيده و حداكثر ميزان مواد موثر در آن ايجاد شده باشد.در اين شرايط پس از جمع آوري ، بايد به سرعت آنها را خشك كرد.گياهان خشك را بايد دور از نور نگه داشت تا از اكسيد شدن مواد آن و تبخير شدن اسانس آنها جلو گيري شود .

هم چنين براي جلو گيري از كپك زدن بايد در جاي هوادار،خشك و گرم به خشك كردن آنها پرداخت.خشك كردن گياهان در زير هودهاي فن دار ،و اتاق هاي آفتاب گير و داراي در باز كاملا مناسب است .

خشك كردن گياهان در مقدار زياد مي تواند  در يك باغچه يا زميني كه رطوبت نداشته باشد با كمك يك فن داراي قدرت كم صورت گيرد.

براي خشك كردن گياهان هيچ گاه نبايد از محيط گاراژو نظاير ان استفاده نمود چون بوي بنزين و دود آنها را خراب مي كند

در شرايط مناسب ذكر شده گياهان مي توانند حداكثر به مدت يك هفته خشك شوند .مدت بيش از اين باعث كاهش بوي گياهان وكم رنگ شدن آنها مي شود.

درجه ي حرارت مناسب اتاق براي خشك كردن گياهان بين 20 تا 32 درجه ي سانتيگرادمي باشد.

براي نگه داري گياهان خشك شده بايد از ظروف شيشه اي رنگي يا چيني در دار استفاده كرد .در صورتيكه ظروف شيشه اي رنگي نباشند ، بهتر است آنها را در كمد هاي تاريك قرارداد. تاريخ خشك كردن گياهان را بايد با بر چسب بر روي آنها يادداشت نمود چون گياهان خشك شده در شرايط مناسب بين 12 تا 18 ماه قابل مصرف هستند.

منابع:

1-SalehiSurmaghi M. Medicinal Plants and Phytotherapy.1ed. Donyayetaghziye. TEHRAN. 1387

2-Games  A.Duke et al. , Hand book of Medicilnal Herbs , Second edition , New York , CRC Press,2002
 

 

 


 

 


 

رو شهاي ايده ال جمع آوري ،خشك كردن و نگه داري گياهان دارويي قسمت دوم

گل ها :

گل ها بايد بعداز طلوع آفتاب وقتي كه شبنم ها تبخير مي شوند جمع آوري شوند ، چون شبنم باعث افزايش رطوبت و پوسيدگي مي شود . بهترين زمان براي اكثر گل ها هنگامي است كه كاملا باز مي شوند .البته استثناء نيز وجود دارد براي مثال در مواردي كه گل هاي پير تربعضي گياهان كه خاصيت حشره كشي دارند و بايد زود جمع آوري شوند.

گلبرگ ها چون به سرعت خراب مي شوند بايد آنها را در يك سطح مانند سينيي خشك نمود.

در مورد گل هاي ريز و كوچك مانند اسطو خودوس (لاوندر)مانند دانه ها عمل مي كنيم .به اين گونه كه قبل از ريختن گل ها ،از حدود 20سانتي متر سر شاخه هاي گلدار را جدا نموده و آن را به طرف پايين آويزان مي كنيم.

درخشك كردن گياهان بايد دقت نمود كه از كليه ي حشرات يا ناخالصي را جدا كنيم و گل ها را روي كاغذ خشك كن يا روزنامه خشك كنيم .

گل هايي را كه داراي نهج (قسمت وسط) بزرگ مي باشند ، بايد بعد از جدا نمودن گل برگها، قسمت وسط را دور بيندازيم

منابع:

 

1- SalehiSurmaghi M. Medicinal Plants and Phytotherapy.1ed. Donyayetaghziye. TEHRAN. 1387

2-Games  A.Duke et al. , Hand book of Medicilnal Herbs , Second edition , New York , CRC Press,2002

 


 

آلوئه ورا و درمان ناراحتي هاي پوستي

ژل آلوئه ورا داراي بيش از 70 نوع ماده مغذي ، 200 تركيب فعال، 20 نوع ماده معدني، 8 نوع اسيد آمينه و 12 نوع ويتامين مي باشد.

*ژل آلوئه ورا حاوي پلي ساكاريد است كه ترميم پوست را تحريك مي كند.

* ژل آلوئه ورا به علت داشتن كلاژن و ويتامين  Eنرمي پوست را افزايش داده، از پير شدن جلوگيري مي كند و سبب باقي ماندن رطوبت در پوست مي گردد.

* ژل آلوئه ورا داراي آنزيم هاي مفيدي است كه در درمان سوختگي و جراحات پوستي زخم ها، بريدگي ها، خراش ها و سوزش هاي ناشي از گزيدگي ها را اليتام مي بخشد.

* ژل آلوئه ورا براي پوست هاي خشك مناسب بوده و سبب نرمي و براق شدن آن مي گردد.

* ژل آلوئه ورا پوست هاي افتاب سوخته را ترميم و نرم مي كند و از آن به عنوان كرم ضد افتاب مي توان استفاده نمود.

* ژل آلوئه ورا حاوي ساپونين ها يي است كه به طور طبيعي خاصيت پاك كنندگي دارند .

* ژل آلوئه ورا به علت داشتن ماده آنتروكينون خاصيت ضد قارچي  و باكتري دارد.
منابع:
كتاب آلوئه ورا گياه معجزه گر هزاره سوم. تاليف پريسا فرزانه نژاد


درمان آفتاب زدگی و سرمازدگی دست وپا

رای درمان آفتاب زدگی و سرمازدگی روزی دوتا سه مرتبه مقداری روغن زیتون را گرم کنید و در محل بمالید .

و همچنین می توانید از به دانه ( Quince seed) نیز استفاده کنید .50 گرم به دانه را دریک لیوان آب بجوشانید و روزی چند مرتبه در محل بمالید.

 برای درمان سرما زدگی از روغن انگور و گردو استفاده کنید.

یک لیوان برگ درخت گردو را در دو لیوان آب بجوشانید و بعداز صاف کردن بر روی پوستتان بمالید و روزی چند مرتبه این کارو تکرار کنید.

Grape oli  جوشانده برگ مو  (درخت انگور) را در ظرفی قرار دهید و عضو سرما زده را در داخل آن ظرف برای مدتی بگذارید. و روزانه چند مرتبه روغن انگور را بروی سطح پوست ماساژ دهید.

می توانید آب انگور را با مقدار مساوی روغن زیتون مخلوط کنید و سپس بجوشانید و پس از سرد شدن (روغن انگور) مصرف کنید.

منابع:
1
- رجحان محمدصادق، چکیده نکات برتر و برجسته دارو- و- درمان گیاهی  ، نشر علوی ، پاییز.1389.


10سوال رایج در روزه و روزه داری

1.آیا روزه باعث افت قند خون می شود؟

 اگر فاصله بین دو وعده غذایی بیش از حدود 10 ساعت نباشد، قند خون به میزان طبیعی حفظ می شود، اما در گرسنگی طولانی تر مثلا" در روزه بی سحری به ویژه در روزهای طولانی سال، قندخون، به كمتر از میزان طبیعی کاهش می یابد و این موضوع به ویژه در نوجوانان خطر آفرین است.

 1. آیا روزه سبب الغری می شود؟

 در كسانی كه به نحو صحیح روزه می گیرند و دو وعده غذای نسبتا" سبك در سحری و افطار می خورند روزه سبب لاغری می شود. به بیان دیگر، اگر در هنگام روزه داری یك وعده غذای انسان حذف شود طبعا" كالری دریافتی كمتر از نیاز بوده و برای تامین مازاد نیاز به انرژی از چربی ذخیره در بدن استفاده خواهد شد و فرد لاغر می شود. اما اگر غذای مصرفی در سحر، افطار و تا هنگام خواب، در حــد نیاز بدن و یا حتی بیشتر باشد لاغری رخ نمی دهد و افراد بدلیل کاهش فعالیت بدنی دچار اضافه وزن نیز می شوند.

 1. چه غذاهایی برای سحری مناسب است؟

سحری باید ویژگی یك وعده ناهار را داشته باشد. ضمن این كه باید به گونه ای باشد كه احساس تشنگی را به حداقل برساند. غذاهایی كه آب جذب می كنند مثل ماكارونی، ته دیگ و آش رشته ایجاد تشنگی می كنند. استفاده از سالاد و هندوانه تا حدود زیادی مانع تشنگی می شود. البته مصرف هندوانه و طالبی و گرمک و همچنين چای در سحری، بدلیل افزايش ادرار، موجب افزايش تشنگی در روز می گردد؛ لذا توصیه می شود اين گونه خوراکی ها در شب ها و نه سحر، مصرف شوند.

 1. آیا بدون سحری می توان روزه گرفت؟

بهتر است بدون سحر روزه نگیریم. به خصوص در نوجوانان گرسنگی 24 ساعته سبب افت قند خون به میزان زیادی شده و سبب تحلیل رفتن عضلات می گردد كه بسیار زیان آور است.

 1. چه غذاهایی برای افطاری مناسب است؟

 به دلیل آن كه معده چند ساعت خالی بوده بهتر است با مایعاتی كه تقریبا" درجه حرارت بدن را دارند، افطار را شروع كنید. آب جوشیده خنک شده یا چای كم رنگ یا سوپ های کم چرب و رقیق برای این منظور مناسبند. قند یا خرما كه سریعا" جذب می شود، بهتر است ابتدا با آب جوشیده خنک شده یا چای خورده شود تا قند خون را كمی افزایش دهد.

 1. آیا خوردن دو وعده غذا به جای سه وعده برای بدن ایجاد مشكل می كند؟

 اصولا" هیچ ترجیحی برای آن كه در طول روز مثلا" سه وعده یا چهار وعده غذا بخوریم، در بزرگسالان وجود ندارد. اما در كودكان و نوجوانان به سبب كوچك بودن حجم معده حتما" سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده لازم است. در مورد نوجوانانی كه روزه بر آنان واجب است باید حجم و كیفیت دو وعده غذای سحری و افطار در حدی باشد كه نیازهای آنان را تامین كند و رشد آنان را به تعویق نیندازد.

 1. آیا روزه سبب زخم معده می شود؟

عوامل بروز زخم معده متعدد بوده و اضطراب و استرس در آن نقش دارند. همچنین توان بدن در خنثی كردن اسیدهای معده نقش مهمی در این زمینه دارد. اصولا" چون افراد روزه دار از یك آرامش عرفانی برخوردارند، زمینه ای برای پیدایش زخم معده فراهم نمی شود. البته در كسانی كه زخم معده دارند به ویژه در دوران فعال بیماری، ممكن است روزه گرفتن سبب تشدید عوارض شود.

 1. آیا روزه مانع درس خواندن می شود؟

ممكن است در ساعات آخر روز و قبل از افطار، به دلیل كاهش نسبی قند خون قدرت تمركز و یادگیری پایین بیاید. البته افراد با هم تفاوت دارند. توصیه ما این است كه دانش آموزان و دانشجویان درس خواندن را از صبح زود شروع كنند و ساعات های آخر روز را برای استراحت بگذارند.

 1. آیا روزه سبب پیدایش كمبود ویتامین ها و املاح بدن می شود؟

با خوردن سبزی و میوه و شیر در دو وعده سحر و افطار نیاز بدن به ویتامین ها و املاح بدن به خوبی تامین می شود.

 1. آیا بیماران دیابتی می توانند روزه بگیرند؟

در بیماران دیابتی نوع یك که وعده های غذایی با فاصله معین و منظم مصرف می شود، افراد قادر به روزه گرفتن نیستند. در بسیاری از موارد در دیابت نوع 2 نیز چون نباید فاصله وعده ها زیاد باشد، روزه گرفتن دشوار است. تنها بعضی از افراد میان سال كه دیابت نوع 2 خفیف و كنترل شده دارند، ممكن است بتوانند با نظر پزشك و با یک رژیم غذایی مناسب برای کنترل قند خون که توسط متخصص تغذیه تنظیم شده است، در روزهای كوتاه سال روزه بگیرند.

منابع:

دکـتر حامـد پورآرام، دکتر احمـد رضا درستی مطلق )هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران (UT.AC.IR)

 


چند توصیه در ماه مبارک رمضان

 • بهتر است بدون سحری روزه نگیرید.
 • به دلیل طوالانی بودن ساعات روزه داری و نسبتا" كوتاه بودن زمان صرف غذا در طول شبانه روزلازم است كه برای وعده های سحر و افطار به سهل الهضم و یا كند هضم بودن غذا دقت كنیم استفاده از غذاهای سهل الهضم در افطار توصیه می شود.
 • دیابت ی ها برای روزه داری باید با پزشك معالج خود و متخصص تغذیه مشورت كنند.
 • مصرف زیاد قندهای ساده در وعده سحر باعث ترشح زیاد انسولین و افت قند در طول روز می شود.
 • روزه مانع درس خواندن نمیشود بهتر است دانش آموزان و دانشجویان درس خواندن را از صبح زود شروع كنند و ساعات های آخر روز را برای استراحت بگذارند.

منابع:

دکـتر حامـد پورآرام، دکتر احمـد رضا درستی مطلق )هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران.(UT.AC.IR)

اثر چای سبز بر چربی خون

شواهد نشان می دهد که خوردن چای سبز (green tea)، ولی نه چای سیاه(black tea) ، از بیماری کرونر قلب پیشگیری می کند. در بیماری کرونر قلب یک یا تعداد بیشتری از شریان های کرونر که مسئول خونرسانی به قلب هستند بر اثر رسوب چربی (کلسترل و تری گلیسرید) در دیواره آنها مسدود می شوند، در نتیجه خونرسانی به قلب مختل می شود که ممکن است منجر به آنژین قلبی یا سکته قلبی شود. این خاصیت چای سبز ناشی از اثرات آنتی اکسیدانی، کاهنده چربی و پرفشاری خون، ضدالتهاب و ضدانعقادی آن است. چای سبز غنی از موادی به نام پلی فنل ها مانند epigallocatechin gallate  است که اثرات محافظ قلب از جمله کاهنده چربی خون  دارند. مطالعات نشان داده که چای سبز، غلظت خونی کلسترل تام و نوعی کلسترل مضر به نام LDL-C را کاهش می دهد ولی تاءثیری بر غلظت کلسترل مفید خون یعنی HDL-C و تری گلیسرید ندارد. تاءثیر چای سبز بر غلظت چربی های خون با افزایش مدت مصرف آن بیشتر می شود. خوردن چای سبز بی ضرر است ولی مصرف مقادیر زیاد آن بخصوص در زنان باردار ممکن است موجب کمبود آهن و فولات بدن شود.    

منابع:

Nutrition. 2016 Nov-Dec;32(11-12):1179-92. doi: 10.1016/j.nut.2016.04.007. Epub 2016 May 17.

Lipid-modifying effects of nutraceuticals: An evidence-based approach.

Sahebkar A, Serban MC, Gluba-Brzózka A, Mikhailidis DP, Cicero AF, Rysz J, Banach M.کاسنی

گل کاسنی حاوی فلاونوئید و یک گلیکوزید کومارینی ویژه ای به نام سیکوریئین می باشد. در طب گذشته از گلهای کاسنی بعنوان مقوی کبد ، تب بر، معرق، صفرا آور و مدر استفاده می شود.

فواید عرق کاسنی در از بین بردن حرارت و التهاب بدن، احساس رخوت و سستی، رنگ پریدگی و زردی چهره و خصوصاً تنبلی کبد است و اگر با دقت و مستمر استفاده شود، تاثیراتش قابل مشاهده است.

کاسنی با تاثیراتش روی کبد، زمینه دفع صفرا از بدن را فراهم کرده به همین دلیل مسکنی تاثیرگذار برای تب محسوب می‌شود.

کبد عضو سم زدای بدن بوده و بیش از ۵۰۰ کارکرد حیاتی دارد که تفکیک مواد مغذی از مواد زاید، سم زدایی، تجزیه مواد شیمیایی، انهدام میکروب ها، تنظیم هورمون‌ها، سوخت و ساز چربی‌ها، پروتئین‌ها و قندها، دفع اوره و ... از جمله وظایف کبد است.

هر چیزی که می‌خوریم، می‌آشامیم، تنفس می‌کنیم یا با پوستمان تماس دارد سرانجام به کبدمان می‌رسد، بنابراین اگر این عضو دچار اختلال شود، همه بدن را درگیر کرده و عوارض آن به سرعت انتشار پیدا می‌کند .

از دیگر فواید عرق کاسنی این است که ملین و ادرارآور خوبی بوده و با خروج سموم از بدن التهاب بدن، تب‌های صفراوی، یرقان و زردی ناشی از گرمی را رفع، کیسه صفرا، کلیه و مثانه را از سنگ پاک، التهاب معده را برطرف، اسید کلریدریک معده را تحریک و اشتها را زیاد می‌کند.

عرق کاسنی برای مبتلایان به نقرس و هپاتیت مفید است. ایمنی در برابر بیماری‌های عفونی از دیگر خواص عرق کاسنی است.

عرق کاسنی بهترین دارو برای افزایش نیروی جنسی است. که این یکی از خواص عرق کاسنی برای مردان است.

مصرف عرق کاسنی در درمان فشار خون، تقویت معده، کبد، کلیه، درمان ضعف اعصاب و همچنین رفع عطش بسیار مناسب است.

البته فراموش نشود که مصرف بلند مدت و بیش از حد عرق کاسنی مضراتی هم دارد که شامل آسیب به چشم و ایجاد زایمان زودرس در افراد باردار می شود.
منابع:

T. Shaikh, A.Mujum, K.Wasimuzzama, R. A Rub, An overview on phytochemical and pharmacological profile of cichoriumintybuslinn, Pharmacologyonline 2: 298-307 (2010).

 

 
  گیاهان مفید برای فشارخون بالا

زعفران- دارای ماده شیمیایی پایین آوردنده فشار خون به نام کروستین است . زعفران را به غذایتان اضافه کرده ویا به صورت چای بنوشید.

برخی از کارشناسان معتقدند که شیوع کمتر بیماری قلبی در اسپانیا به علت مصرف زیاد زعفران است.

خرفه و گیاهانی که دارای منیزیم هستند. کمبود منیزیم در بالا رفتن فشار خون تاثیر دارد بسیاری از مردم  دچار این کمبود  هستند و خود نمی دانند .

برای رساندن منیزیم کافی به بدن سبزیجات و غلات زیاد بخورید.

خرفه و لوبیا سبز بهترین منابع منیزیم هستند. متخصصان تغذیه خوردن روزانه مکمل 400 میلی گرم منیزیم را هم مفید می دانند.ولی توصیه میشود مواد مغذی را با خوردن گیاهان به بدن برسانید.

سنبل طیب – گیاه سنبل الطیب ترکیبی به نام اسید والرنیک دارد که آنزیم تخریب کننده اسید گاما- آمینو بوتیریک را مهار می کند  بنابراین خوردن چیزی که حاوی اسید والرنیک میزان اسید گاما- آمینو ابوتیریک را بالا نگه داشته و فشار خون را پایین می آورد .

سنبل الطیب گیاهی آرام بخش و مسکن نیز هست واز این طریق هم مانع بالا رفتن فشار خون می شود.

کرفس- پزشکان چینی برای پایین آوردن فشار خون توصیه می کنند . شواهدی هم مبنی بر موثر بودن آن در دست است .در یک بررسی ، تزریق عصاره کرفس به حیوانات آزمایشگاهی ، فشار خون آن را  به مقدار چشمگیری کاهش داد. در انسان خوردن فقط چهار ساقه کرفس همان اثر را داشته است.

سیر :این گیاه حیرت انگیز نه تنها فشار خون را طبیعی میکند بلکه میزان کلسترول را هم پایین می آورد.

بوی سبر و شاید بخشی از طمع آن ناشی از ترکیبات گوگردی موجود در آن است برای رفع این بو می توانی مقداری جعفری استفاده کنید.

هویچ: دارای 8 ترکیب پایین آورنده فشار خون است.

بروکلی : این گیاه هم لااقل 6 ترکیب شیمیایی پایین آورنده فشارخون دارد.

روغن زیتون بهترین مایع است که قادر است کلسترول خون را کاهش دهد و بهتر است در مصرف خانگی از آن استفاده شود.

بومادران : استفاده از دم کرده بو مادران سبب کاهش فشار خون می شود.

منابع:

- گریدن جو ، گریدن تری ، درمان سبز : راهنمای خود درمانی با استفاده از داروهای گیاهی ، ویتامین ها و درمان های خانگی /مترجم اسماعیلی مینا ؛ ویراستار پزشکی دکتر محمدی نوید – تهران : گلبرگ،1383.

- - صفائی مرتضی، گلچین جامع از کتب گیاهان دارویی و عطاری ایران : میراثی از طب ما ، نشراصفهان چهارباغ.1388.

-دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.


خواص اسفناج در پزشکی سنتی ایران

اسفناج را به عنوان پایین آورنده قند خون ، درمان ناراحتی های تنفسی و درد مفاصل ، ملین ، درمان کمبود ترشحات معده و لوزالمعده و صفرا  و درمان کم خونی توصیه کرده اند.

خواص درمانی اسفناج

برگ های تازه را به عنوان پایین آورنده قند خون ، درمان کم خونی ، مقوی معده و روده و لوزالمعده ، دافع صفرا ، ضد اسکوربوت ، رفع کمبود ویتامین ها و تقویت کننده اعصاب توصیه می شود.

تخم اسفناج دارای موسیلاژ بوده و به عنوان تب بر و نرم کننده و مدر مصرف دارد.

برگ پخته آن در درمان سرفه های خشک و رفع یبوست ، درمان روماتیسم و نقرس کاربرد  دارد.

دارای ویتامین های A-B-C-D-K می باشد همچنین دارای مواد قندی – املاح معدنی- لسیتین- و سکرتین- اسید فولیک – پروویتامین- ساپونین (مخصوصا  در ریشه ها ) – می باشد

ماده سکرتین موجود در اسفناج موجب افزایش ترشحات معده ، روده و کیسه صفرا شده و حرکات دوکی شکل سیستم گوارشی را تقویت می کند .

مصرف اسفناج برای جبران کمبود  ویتامین های مانند A,B,C,D در بدن بهترین ماده غذایی است.

مصرف اسفناج برای افراد مبتلا به بیماری التهاب مفاصل و افرادی که سنگ صفرا دارند توصیه نمی شود چون اکسالات موجود در آن موجب وخیم تر شدن ناراحتی های فوق می شود.
 

منابع:
1- صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.

2-مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.

 


راههای مقابله با تشنگی در طول روز

در مواقعی که ماه مبارک رمضان با روزهای بلند تابستان مقارن می شود یکی از مشکلات اساسی روزه داران بروز تشنگی در طول روز است . محدود کردن مصرف نمک در وعده های افطار و سحر در این دوران بسیار مهم و کمک کننده است. دریافت اضافه نمک بدن را مجبور به واکنش نموده و برای دفع این مقدار مازاد نیاز، مقادیر قابل توجهی آب از بدن دفع می گردد، لذا توصیه می شود به غیر از مقدار نمک اندکی که برای طبخ لازم است به غذا اضافه شود، هیچ مقدار اضافه تری سر سفره به غذا اضافه نشود. علاوه بر آن مصرف میوه و سبزی کافی می تواند در طول روز از بروز تشنگی زودرس جلوگیری نماید. بهتر است میوه در فاصله افطار تا سحر و سبزی در هر دو وعده افطار و سحر و سالاد بخصوص در وعده سحر مصرف گردد. کاهش و به حداقل رساندن حضور در بیرون از منزل و زیر تابش نور خورشید نیز بسیار کمک کننده است. اگر ناگزیر به حضور در خارج از منزل هستید، از لباس های به رنگ روشن، کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.

منابع:

 

دکـتر حامـد پورآرام، دکتر احمـد رضا درستی مطلق )هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران(UT.AC.IR)


توصیه های لازم برای افراد مبتلا به دیابت در طول ماه مبارک رمضان

1- افزایش دریافت مواد غذایی پرچرب و پرکربوهیدرات و به طور کلی پرخوری در افراد دیابتی، منجر به افزایش قند خون و افزایش وزن خواهد شد. بیماران دیابتی در طول روزهای ماه رمضان مانند روزهایمعمولی باید از دریافت کالری بیش از حد و هم چنین مواد غذایی حاوی کربوهیدرات ساده مانند قندو شکر بپرهیزند.
2- انجام فعالیت بدنی سبک یا متوسط در افراد مبتلا به دیابت غیروابسته به انسولین، عارضه ای نخواهد
داشت.
3- در طول ساعات روزه داری حتما قندخون و اجسام کتونی ادرار بایستی در چندین نوبت بررسی
شود.
4- وزن فرد باید در طول ماه رمضان روزانه کنترل شده ودر صورت هر گونه کاهش وزن شدید یا افزایش
وزن بیش تر از 2کیلوگرم، حتما با پزشک مشورت شود.
5- در صورت احساس هر گونه علایم ناشی از کاهش یا افزایش شدید قندخون، باید روزه را باز کنند.
6- بعد از پایان ماه مبارک رمضان میزان و نوع داروی مصرفی و هم چنین رژیم غذایی به حالت قبل
ازماه رمضان بر می گردد.
7- اگر برای خوردن سحری بیدار نشوند، بهتر است از روزه گرفتن در آن روز منصرف شوند؛ زیرا احتمال
پایین افتادن قند خون وعوارض دیگر افزایش می یابد.
8- اگر بعد از افطار قند خون بالای 25۰باشد، لازم است شب بعد 2۰درصد از کالری دریافتی کم شود.
اگر هنگام سحر نیز قند خون بالای 2۰۰باشد، باید از غذای سحری دفعات بعدی20درصد کم شود.
چنانچه قند خون بالای 350 باشد، توصیه می شود اصولاً روزه نگیرند.
9- چنانچه مصرف قرص فراموش شود (خصوصاً در صورتی که معمولاً قند خون بالاست،) بهتر است آن
روز را روزه نگیرند.
10- بیماران دیابتی که به نحوی دچار عوارض مزمن دیابت بر کلیه ها، چشم، قلب و... شده اند، هر چند
ممکن است با روزه گرفتن دچار مشکل حادی نشوند، ولی برای پیشگیری از پیشرفت عوارض مزمن بهتر
است روزه نگیرند و یا با متخصص مربوطه مشورت کنند

منابع:

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معاونت بهداشت، دفتر آموزش و ارتقای سلامت، دکـتر حامـد پورآرام، دکتر احمـد رضا درستی .


جلوگیری از سردرد در ماه مبارک رمضان

سردردهای میگرنی سردرد می تواند علت های بسیار داشته باشد. اما علت اساسی سردردهای مرتبط با روزه داری عموما ناشی از گرسنگی و افت قند خون، ازدست دادن آب بدن، خواب ناکافی )استراحت ناكافی( و قطع مصرف موادی كه وابستگی ایجاد می كنند )مانند كافئین و نیكوتین(، می باشد. سردردهای میگرنی نیز در این دوران تشدید می شوند چون در ماه مبارك رمضان عالئمی مانند سردردهای عصبی، كاهش قند خون و كم آبی باعث افرایش اسیدهای چرب آزاد خون شده و بطور مستقیم اثر شدیدی بر روی آزاد سازی كاته كول آمینها در میگرن می شود. اما حتی این افراد نیز با راهنمایی و كمك پزشك معالج و ایجاد تغییرات مختصر در مصرف دارو می توانند روزه بگیرند.

منابع:

دکـتر حامـد پورآرام، دکتر احمـد رضا درستی مطلق )هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم
پزشکی تهران    UT.AC.IR

 

یک فنجان قهوه چه مدت انسان را بیدار نگه می دارد؟

کافئین ماده موءثره قهوه است. کافئین داروی محرک اعصاب است که فشار خون و ضربان قلب را بالا و خواب را از بین می برد، توان و انرژی بدن را افزایش و خلق (mood) را بهبود می دهد. کافئین به سرعت عمل می کند و بسیاری از افراد اثرات آن را طی چند دقیقه احساس می کنند. اثرات کافئین تا وقتی بدن آن را به طور کامل متابولیزه کند (بسوزاند) ادامه می یابد. مدت دوام اثرات کافئین به چند عامل بستگی دارد. نیمه عمر کافئین در خون حدود 5 ساعت است، یعنی کسی که mg 40 کافئین مصرف می کند، mg 20 کافئین پس از 5 ساعت در بدن او باقی مانده است. غلظت خونی کافئین پس از حدود 45-15 دقیقه از خوردن آن به حداکثر می رسد، سپس کبد کافئین را به سرعت متابولیزه می کند. بیشتر افراد حداکثر اثرات کافئین را طی این مدت احساس می کنند که شامل بی خوابی، اضطراب، اثر مدری و افزایش ناگهانی انرژی بدن است. هنگامی که متابولیسم (سوختن) کافئین شروع می شود، این اثرات به تدریج کاهش می یابد. افرادی که به طور منظم کافئین مصرف می کنند نسبت به آن مقاوم می شوند و اثرات آن را چندان احساس نمی کنند. ولیکن، اثرات کافئین در افرادی که نسبت به آن بسیار حساس هستند ممکن است تا ساعت ها یا روز بعد ادامه یابد. مدت دوام اثر کافئین حد مشخصی ندارد و به چند عامل یعنی دوز (مقدار مصرف) کافئین و عوامل فردی مانند سن، وزن بدن و میزان حساسیت به کافئین بستگی دارد.      
 

منابع:

Sleep Med Rev. 2017 Feb;31:70-78. doi: 10.1016/j.smrv.2016.01.006. Epub 2016 Jan 30.

Coffee, caffeine, and sleep: A systematic review of epidemiological studies and randomized controlled trials.

Clark I, Landolt HP.

چند توصیه در ماه مبارک رمضان

 • بهتر است بدون سحری روزه نگیرید.
 • به دلیل طولانی بودن ساعات روزه داری و نسبتا" كوتاه بودن زمان صرف غذا در طول شبانه روزلازم است كه برای وعده های سحر و افطار به سهل الهضم و یا كند هضم بودن غذا دقت كنیم استفاده از غذاهای سهل الهضم در افطار توصیه می شود.
 • دیابت ی ها برای روزه داری باید با پزشك معالج خود و متخصص تغذیه مشورت كنند.
 • مصرف زیاد قندهای ساده در وعده سحر باعث ترشح زیاد انسولین و افت قند در طول روز می شود.
 • روزه مانع درس خواندن نمیشود بهتر است دانش آموزان و دانشجویان درس خواندن را از صبح زود شروع كنند و ساعات های آخر روز را برای استراحت بگذارند.

منابع:

دکـتر حامـد پورآرام، دکتر احمـد رضا درستی مطلق )هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران(UT.AC.IR)


خواص مرزه

مرزه را به عنوان ضد نفخ ، مدر، هضم کننده غذا ، ضدعفونی کننده ، مقوی معده ، مقوی معده ، نیرو دهنده ( مقوی قوه باه ),ورفع اسهال های حاد  مورد استفاده قرار می دهند.

سرشاخه گلدار و به طور کلی قسمت های هوائی گیاه بوی معطر و اثر نیرو دهنده و تسهیل کننده عمل هضم ، مقوی معده ، مدر ، بادشکن و به طور خفیف اثر قابض، ضد نزله ، رفع اسهال و ضد کرم دارد.

از مرزه می توان مانند داروئی آویشن ، در رفع ضعف و حالت چنگ زدگی معده استفاده کرد. به علاوه آن را در رفع سوء هاضمه ، زردی ، حالت بحرانی آسم ، تخمیرات روده و نفخ به کار برد.

محلول های آن به صورت غرغره جهت رفع افتادگی زبان کوچک و احتقان و پر خونی لوزه ها مصرف دارد.

به علاوه لوسیون آن را در استعمال خارج بر روی اولسر های دیر علاج اثر می دهند .

و حمام جوشانده آن را در رفع درد های روماتیسمی ، درد های عصبی و همچنین تقویت جسمانی کودکان کم بنیه و یا مبتلا به نرمی استخوان به کار می برند.

مقدار مصرف  مرزه 1-3 گرم روزی سه بار به صورت دم کرده در یک فنجان است.

اسم علمی(Saturia hortensis )
 ترکیبات شیمیایی موثر مرزه در درمان سرطان :

Stigmasterol, tannin

Ursolicacid

Linalool,linoleic acid

Alpha- pinene

Beta- carotene,beta- sitosterol

منابع:
- نجف پور نوایی با همکاری سفید کن فاطمه  ، میرزا مهدی،     معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان ایران ،نشر تحقیقات جنگلها و مراتع .شماره انتشار 387.سال انتشار 1386.

- صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.
 


 

عوارض جانبی شیرین بیان

ریشه شیرین بیان (Glycyrrhiza glabra) به عنوان شیرین کننده در انواع آبنبات و شیرینی، طعم دهنده تنباکو و در طب سنتی برای درمان زخم معده، برونشیت (التهاب مجاری هوایی ریه)، گلودرد، عفونت های ویروسی مانند هپاتیت، گاستریت (التهاب پوشش دیواره معده) و یبوست استفاده می شود. شیرین بیان ماده ای به نام glycyrrhizin دارد که بر اثر متابولیسم در بدن تبدیل به glycyrrhetic acid می شود. ماده اخیر هنگامیکه شیرین بیان روزانه بیشتر از 50 گرم به مدت 2 هفته مصرف می شود باعث افزایش بازجذب سدیم و آب و دفع پتاسیم در کلیه و درنتیجه افزایش حجم خون و پرفشاری خون، افزایش سدیم و کاهش پتاسیم خون می شود. بنابراین، پرفشاری خون مقاوم به درمان و کاهش پتاسیم خون در بیمارانی که از شیرین بیان استفاده می کنند ممکن است به علت شیرین بیان باشد و درصورت مشکل شدن کنترل فشار خون باید از مصرف شکل های مختلف شیرین بیان اجتناب شود.     

منابع:

Curr Hypertens Rep. 2016 Oct;18(10):73.

Common Substances That May Contribute to Resistant Hypertension, and Recommendations for Limiting Their Clinical Effects.

Jurca SJ, Elliott WJ.

چند راه حل برای درمان زخم های زبان

زخم های زبان، زخم هایی هستند که هنگام خوردن غذاهای خاص ایجاد می شوند. آنها می توانند از تغییر در سیستم ایمنی بدن ظاهر شوند. با این حال، آنها اغلب به علت آلرژی، نوع مسواک زدن دیده می شوند.

زخم های زبان مشکل جدی نیستند، اما در طول وعده های غذایی می توانند تحریک پذیر و ناراحت کننده باشند. آنها معمولا بعد از 5 تا 8 روز بهبود می یابند، ولی بهتر است از برخی درمان ها برای بهبود سریع استفاده شود. در زیر 6 راه حل طبیعی برای این مشکل وجود دارد:

 

زردچوبه و عسل:

½ قاشق چای خوری زردچوبه (2 گرم)

1 قاشق چایخوری عسل (7.5 گرم)

زردچوبه و عسل را در یک کاسه مخلوط کنید تا شکل خمیر به خود بگیرد.

کمی از مخلوط را روی انگشت خود بگذارید و آن را روی زبان خود قرار دهید.

بگذارید برای 2 یا 3 دقیقه باقی بماند و سپس دهان خود را بشویید (3 بار در روز)

 آلوئه ورا:

1 قاشق غذاخوری از ژل آلوئه ورا (15 گرم)

2 قطره اسانس (روغن درخت چای، اکالیپتوس، نعناع)

عصاره ژل آلوئه ورا را مخلوط کنید و آن را با یک روغن اساسی به انتخاب خود ترکیب کنید.

مخلوط را روی زخم ها بگذارید و اجازه دهید تا 2 دقیقه باقی بماند.

دهان خود را بشویید و از آن 3 بار در روز استفاده کنید.

مریم گلی:

1 قاشق غذاخوری برگ مریم گلی (15 گرم)

½ فنجان آب (125 میلی لیتر)

برگ های مریم گلی را با نصف فنجان آب اضافه کنید و به مدت 5 دقیقه حرارت کم بجوشانید.

سپس اجازه دهید سرد شود.

برای 2 یا 3 دقیقه دهان خود را با آن بشویید (4 بار در روز)

منابع:

https://steptohealth.com/6-natural-canker-sore-treatments-on-your-tongue/
 


درمان سبز برای سرگیجه

معمولا برای رفع سرگیجه داروی اسکوپولامین تجویز میکنند که عوارض جانبی آن تاری دید ،خشکی دهان ، توهم ، و تپش قلب را به همراه دارد اگر سرگیجه به طور اتفاقی سراغتان آمد از گیاهان زیر استفاد کنید ولی اگر سرگیجه تان مزمن است حتما به پزشک مراجعه کنید که سرگیجه های مکرر و طولانی می تواند علامت عفونت گوش درونی ، بی نظمی قلب ، بالابودن فشار خون یا گرفتاری های دیگر است.

گیاهان مفید برای سرگیجه احتمالی:

1-ژینکو: در اروپا عصاره ژینکو برای درمان سرگیجه و بسیاری از ناراحتی های دیگر مصرف گسترده ای دارد.

یک مطالعه در فرانسه بر روی 70نفر گرفتار سرگیجه مزمن نشان داده است که 47 درصد  آن ها با خوردن عصاره ژینکو بهبود یافتند . می توانید روزی 60تا 240گرم عصاره استاندارد را بخورید ولی نه بیشتر چون ممکن است که باعث ایجاد اسهال ، تحریک پذیری و بی قراری شود.

2-کرفس : دانه کرفس سابقه طولانی برای درمان سرگیجه در پزشکی سنتی چین دارد.

 3-کدومسمایی: برخی درمانگر ها     تخم کدو مسمایی در تسکین سرگیجه موثر می دانند .کره تخم کدو هم نیز مفید است.

 4-مخلوط گیاهانی مانند رازیانه-بابونه- پونه سنبله ای- دانه کرفس –پوست پرتقال-زنجبیل :

گیاه دارو های آرام کننده معده هم باعث تسکین سرگیجه می شوند  این مخلوط را خرد کرده و بگذارید کاملا  خیس بخورند (15دقیقه) وبعد میل کنید.

زنجبیل : درگذشته برای رفع دریازدگی و سرگیجه قبل از سفر زنجبیل استفاده می کردند.

5-برنجاسف  Artemisia Vulgaris L.

ضد تشنج ،ضد صرع ، دارای اثر درمانی در رفع اختلالات عصبی ،  سرگیجه .

مصرف دم کرده 10الی 15 گرم سرشاخه گلدار در یک لیتر آب جوش و به مدت 10دقیقه دم کنید.

و روزی 3 فنجان در روز میل کنید.

6-پنچ انگشت ، فلفل بری  Vitex  Agnua- Castus L .

ضد تشنج ، دارای اثر رفع ناراحتی های روحی –عصبی و درمان سرگیجه هستند.

مصرف عصاره روان برگ گیاه به مقدار یک تا2 گرمدر روز است.

 7-بادرنجبویه :تقویت کننده اعمال مغز، ضدتشنج، آرام کننده ، موثر در تسکین بحران های عصبی، و درمان سرگیجه می باشد.

مصرف آب مقطر گل دار گیاه به مقدار 10تا20 گرم در روز است.

بادرنجبویه از گیاهان مفیدی است که برگ آن به حالت خام مصرف می شود.درچین در بعضی از نواحی آن را به عنوان زیاد کننده عمر مصرف می کنند.

.منابع:
1-: زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

2- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.
 

خواص درمانی نعناع

نعناع دارای طبع گرم است و ترکیباتی نظیر ، روغن فرار عمدتا منتول ، تا55 درصد گزارش شده است . ، تانن ، انواع ویتامین ها ، املاح معدنی ، فلاونویید ها ، توکوفرول ها ، کولین و نوعی ماده تلخ را دارد.

خواص درمانی نعناع

نعناع دارای خواص درمانی نظیر ضد اسپاسم ، تقویت کننده دستگاه گوارشی ، ضد استفراغ ، ضد نفخ ، شل کننده عروق خونی محیطی  ، خنگ کننده و صفراآور است .

بخش های هوایی نعناع  موجب شل شدن عضلات دستگاه گوارش و جریان یافتن صفرا می شود بنابراین در درمان سوء هاضمه ، نفخ ، قولنج ، و حالات مشابه مفید است .

خوردن برگ های تازه نعناع ضد استفراغ بوده و حالت تهوع را کاهش می دهد .

در ناراحتی های سیستم تنفسی نظیر آنفلوانزا موجب افزایش تعریق و بعبود سریع بیمار می شود.

روغن  نعناع  حاوی مقدار زیادی منتول بوده و در دوز های بالا ضد درد ، آرام بخش و خنک کننده است و علاوه برآن به دلیل خاصیت ضد باکتریایی در درمان بیماری های پوستی ، تب یا سردرد و میگرن   مربوط به حرارت زیاد و تب مفید است.

برای درمان احتقان بینی کافی است آن را نزدیک بینی گرفته و چندبار استشمام کنید این عمل موجب رفع احتقان بینی می شود .

دمکرده نعناع :

از دمکرده تهیه شده از بخش های خشک شده نعناع برای درمان ، تهوع ، سوء هاضمه ، نفخ ، قولنج ، و سردرد های میگرنی همراه با تب می توان روزی 3 فنجان مصرف کرد.

موارد استعمال در پزشکی سنتی ایران :

پزشکان سنتی ایران نعناع را به عنوان مفرح دل ، و مقوی معده و جهت درد سینه ، گلو ، و پهلو ، مقوی قوه باء ، مدر ،

صفرا آور ، ضد سرفه ، و ضد میگرن توصیه نموده اند.

احتیاط در مصرف : ترکیبات دارویی تهیه شده از نعناع موجب کاهش جریان شیر می شوند و در دوران شیر دهی باید با احتیاط   مصرف شوند.

نعناع محرک غشاء های مخاطی بوده و نبای د بیش از یک هفته به ویژه در درمان کودکان استفاده شود.

در مورد مصرف نوزادان از مصرف صور دارویی نعناع خود داری کنید.

منابع:
1- صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.

- مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395


خطر مسمومیت با قارچهای سمی را جدی بگیریم

در صورت بروز علائم ناشی مسمومیت با قارچهای سمی سریعاً به مرکز درمانی مراجعه کرده و یا با اورژانس 115 تماس بگیرید.

کشور ايران با يكي از غني ترين اقليمهاي جغرافيايي و پوششهاي گياهي، از تنوع مناسبي از نظر رويش انواع قارچها نيز برخوردار است. رويش قارچهاي متنوع در مناطق مختلف جنگلي

کشور ايران با يكي از غني ترين اقليم هاي جغرافيايي و پوشش هاي گياهي، از تنوع مناسبي از نظر رويش انواع قارچ ها نيز برخوردار است. رويش قارچ هاي متنوع در مناطق مختلف جنگلي و كوهستاني كشور، همراه با افزايش نسبي امكانات و تمايل بيشتر مردم براي سفر و گردش، احتمال بروز مسموميت هاي قارچي را افزايش مي دهد. تاكنون بيش از 500 گونه قارچ كلاهكدار از مناطق مختلف ايران گزارش شده است كه در حدود 10 درصد از آنها، قارچ هاي سمي و خطرناك مي باشند. بنابراین همواره مراقب قارچ های سمی باشیم. مسمومیت قارچی در اثر خوردن مواد سمی موجود در قارچها ایجاد می گردد. طیف علایم ناشی از مسمومیت می تواند از گاستروانتریت ساده تا مرگ گسترده باشد. علایم جدی بدنبال مصرف قارچ سمی بلافاصله رخ نمی دهد و ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد. سموم قارچ ها با حرارت از بین نمی روند در نتیجه با پخت و پز، کنسرو، انجماد، خشک کردن، و یا روشهای دیگر آماده سازی مواد غذائی از بین نمی روند هنوز معیار مناسبی برای شناسایی قارچهای سمی براساس شکل یا ظاهر آنها وجود ندارد. بر طبق آمارهای موجود بیش از 100000 گونه قارچ در دنیا شناسایی شده که 100 گونه آن برای انسان سمی است و اکثر موارد مسمومیت منجر به مرگ در زمینه مصرف قارچ آمانیتا فالوئیدس می باشد.

مسمومیت قارچ به دو نوع سمیت اولیه (در عرض 2 ساعت پس از مصرف) و سمیت تاخیری (6 ساعت تا 20 روز بعد از مصرف) تقسیم می شوند. به طور کلی، اگر مسمومیت در عرض 2 ساعت از مصرف قارچ آغاز می شود، دوره بالینی مسمومیت بیمار خوش خیم خواهد بود. اگر علائم 6 ساعت پس از مصرف شروع گردد، سیر بالینی بیمار جدی و به طور بالقوه کشنده خواهد بود مسمومیت با قارچ در چهار گروه اصلی از افراد رخ می دهد: کودکان و نوجوانانی که بصورت غیر عمدی اقدام به خوردن قارچ می کنند، جستجو کننده های قارچهای وحشی، مصرف در زمینه اقدام به خودکشی، مصرف بدلیل ایجاد اثرات توهم زایی برخی قارچها.

در صورت بروز علائم ناشی مسمومیت با قارچهای سمی سریعاً به مرکز درمانی مراجعه کرده و یا با اورژانس 115تماس بگیرید.

منابع:

http://fda.gov.ir

سازمان غذا و دارو

خواص ریحان

اسم علمی : Ocimum basilicum L

ریحان دارای طبع گرم است انواع ویتامین ها و املاح معدنی را دارد.

خواص درمانی ریحان

ضد افسردگی

تقویت کننده

محرک غدد فوق کلیه

ضد استفراغ

ضد نفخ

تب بر

خلط آور

تسکین دهنده خارش

ضد سرطان

بخور ریحان :

برگ های ریحان را داخل یک کاسه آب جوش ریخته و برای درمان سرما خوردگی استنشاق کنید.

برگ ریحان را در زمان گل دهی جمع آوری می کنند برای رفع خستگی عصبی و سرد مزاجی می توان به شکل تازه مصرف کرد.

 افشره برگ ها به منظور کاهش خارش و التهاب محل نیش حشرات به شکل موضعی مصرف می شود

ریحان در برخی کشور ها فقط یک سبزی است ولی دربسیاری جاها مخصوصا هند مصرف پزشکی گسترده دارد .

هندی ها و افریقایی ها برگ های ریحان را برای دفع حشرات روی پوست خود می مالند.

دمکرده ریحان

مصرف چندین فنجان از دمکرده ترکیبی ریحان و درمنه موجب دفع جفت ازرحم پس از زایمان می شود.

ریحان ترکیباتی نظیر تانن ها ، روغن فرار ، ستراگول، کامفور ، را دارا می باشد.

عناصر موجود در ریحان:

منیزیم- کلسیم- روی –آهن- پتاسیم- سدیم- فسفر- منگنز

  عصاره روغنی بدست آمده از برگ های ریحان را همراه با روغن زوفا یا شعدانی معطر ترکیی کرده و برای درمان افسردگی عمومی بدن را با آن ماساژدهید.

این گیاه در طب آیورودایی با نام تلسی معروف بوده است و برای بیماری های پوستی ، مارگزیدگی و لرز به شکل موضعی استفاده می شود

.احتیاط در مصرف : مصرف عصاره روغنی ریحان در دوران بارداری ممنوع است.

دم کرده برگ ریحان اثر ضد تشنج ، درد ، مقوی ، تب بر ،و مدر است و  معالج سردردهای میگرن و عصبی می باشد .

خوردن این گیاه دستگاه هاضمه را تقویت می کند.  برگ آن ازدیاد کننده شیر است.

جویدن برگ ریحان برای زخم های دهان مفید است .

تخم آن مسکن و برای رفع دل درد مفید است.

دم کرده دانه برای درمان ورم کلیه و ترشحات زنانه بکار می رود و درمان کننده سرگیجه است.

از ریحان اسانسی تهیه می شود بنان اسانس بازیلیک یا روغن ریحان که معروف است و مصارف درمانی مختلفی دارد.

ریحان شامل مواردی مانند استراگول واوسی من است . دانه ریحان دارای ماده روغنی است که حالتی روان دارد.

منابع:

1-مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.

2- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

3- نجف پور نوایی مهردخت ،با همکاری  سفید کن فاطمه ، میرزا مهدی ، معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان ایران ، نشر : تهران موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور،  1386.


درماه مبارک رمضان از رژیم غذایی سرشار از مواد فیبری استفاده کنید

رژیم غذایی سرشار از مواد فیبری مصرف کنید

زیرا  وجود مواد کافی در روده بزرگ سبب فعالیت یکنواخت و مناسب دستگاه گوارش می گردد  .

فقدان مواد فیبری کافی در رژیم غذایی و یا عدم استفاده از این مواد می تواند سبب بسیاری از مشکلات و بیماری های روده ای مانند یبوست و التهاب لوله های کور گردد .

غذا های سرشار از فیبر شامل سبوس ، نان  تهیه شده از دانه کامل گندم ، غلات ، میوه های تازه و سبزی جات  می باشند.

استفاده از غذا هایی سرشاراز مواد فیری باعث حفظ سلامت دستگاه گوارشی می شود.

منابع:

هافمن دیوید ، نسخه های گیاهی برای افراد بالای 50 ، چاپ دوم –ویرایش جدید.1388.

 

خواص مفید توت سفید

توت سفید دارای طبع سرد است و ترکیباتی نظیر املاح معدنی ، تانن ، قند ها ، فلاونویید ها و ویتامین های A,C    و مواد چربی را دارد.

توت سفید در طب سنتی چینی برای درمان سرفه ، سرما خوردگی و فشار خون بالا و نیز به عنوان تقویت کننده عمومی بدن استفاده دارویی دارد.

میوه توت سفید تقویت کننده دستگاه گردش خون و یک ملین خفیف در درمان یبوست است.

برگ های توت سفید در درمان سرما خوردگی ، تب و سردرد و گلودرد و نیز برای کاهش حرارت کبد استفاده می شود.

دمکرده شاخ و برگ توت سفید را برای درمان دردهای روماتیسمی فشار خون بالا ، و به عنوان مسکن می توان استفاده کرد مصرف روزانه سه فنجان از دمکرده پوست ریشه توت سفید موجب تقویت دستگاه تنفسی و یک ادرار آور خوب برای درمان بیماری استشاء است.

 تنتور توت سفید برای درمان انواع ناراحتی های دستگاه تنفسی نظیر سرماخوردگی ، تقویت دستگاه گردش خون و نیز افزاینده عمر مفیداست.

احتیاط در مصرف:

اگر ریه ها ضعیف یا دچار سردی هستند از مصرف زیاد برگ و پوست توت سفید خوداری کنید و برای ادامه درمان با پزشک متخصص مشورت کنید.

پوست وریشه توت سفید سابقا به عنوان مدر وشیر برگ آن به عنوان تب بر و التیام دهنده مصرف می شده است . دیگر ترکیبات توت سفید کلسیم و فسفر نیز می باشد.

 موارد استفاده توت سفید در پزشکی سنتی ایران:

توت سفید را به عنوان پایین آورنده قند خون ، موثر در آبله و حصبه به کار می بردند و همچنین به عنوان چاق کننده و مقوه باه ، نرم کننده سینه و رفع سرفه و آسم و موثر در استشقاء و رماتیسم توصیه نموده اند.

 پوست و برگ را به مقدار 4-2 گرم در روز سه بار به صورت دم کرده در یک فنجان میل کنید .

منابع:

1 - صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.

2-مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.

3-- نجف پور نوایی با همکاری سفید کن فاطمه  ، میرزا مهدی،  معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان ایران ،نشر تحقیقات جنگلها و مراتع .شماره انتشار 387.سال انتشار 1386.

 


سنبل الطیب

سنبل الطیب دارای خواص خواب آور، ضد اسپاسم و آرامبخش بوده و در درمان مواردی چون بیقراری و مشکلات عصبی مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در طب گذشته هم برای درمان بی خوابی و رفع تشنج مورد استفاده قرار می گرفته است.

بخشی از خواص آرامبخشی سنبل الطیب به ترکیبات والپو تریات های موجود درآن نسبت داده می شود.

برخي افراد روزه‌‌دار در طول روز به‌دليل روزه‌داري و دماي هوا ممكن است در طول ماه رمضان سردردهايي را تجربه كنند. اين سردردها در این روزهاي گرم تشديد مي‌شود و گاهي ممکن است مانع از انجام برنامه‌ها و فعاليت‌هاي روزمره آنها شود.

بنابراین با توجه به خواص یاد شده برای سنبل الطیب ، براي پيشگيري و درمان اين سردردها و تخفيف آنها در طول روز پيشنهاد مي‌كنيم يك تا دو فنجان از عرق گياهي سنبل‌الطيب را بعد از افطار به‌صورت خنك ميل كنند.

نوشيدن اين عرق علاوه بر كاهش سردردهاي ناشي از گرماي هوا در ماه رمضان به كاهش تحريكات عصبي و درمان سردردهاي ميگرني ناشي از گرسنگي نيز كمك مي‌كند.

منابع:

 1. فارماکوپه گیاهی ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سال 1381
 2. Herbal Drugs and Phytopharmaceuticals, 3rd Edition Edited by Max Wichtl (Universität Marburg). .CRC Press, Boca Raton. 2004

 


 

 

 کاربرد میوه توت فرنگی

کاربرد میوه توت فرنگی :به صورت، ماسک صورت موجب از بین رفتن لک و سفیدی صورت می شود .

عصاره توت فرنگی ضد باکتری بوده و در گذشته در اپیدمی های حصبه به کار میرفته است.

برگ های توت فرنگی یک قابض ملایم برای درمان اسهال و ناراحتی های گوارشی و یک پاک کننده مزاج برای روماتیسم ، نقرس ،و آرتریت است.

  از میوه ی له شده توت فرنگی  برای التیام آفتاب سوختگی  استفاده کنید مرهم خوبی برای آفتاب سوختگی است.

میوه توت فرنگی را به صورت لایه های نازکی بریده و در سطح پوست قرار دهید ، صورت خود را پس از نیم ساعت با آب ولرم بشویید.

طبع توت فرنگی سرد می باشد و دارای ویتامین C  است.

ضد سرطان می باشد .

توت فرنگی به علت سرشار بودن از ویتامین C  اثر ضداسکوربیت قوی دارد و با مصرف آن کمبود این ویتامین از بین می رود.

منابع:
1- نجف پور نوایی با همکاری سفید کن فاطمه  ، میرزا مهدی،     معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان ایران ،نشر تحقیقات جنگلها و مراتع .شماره انتشار 387.سال انتشار 1386.

2- مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضمام طب سنتی آذربایجان. چاپ سوم .انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران .1391.
 

تغذيه ی صحيح به هنگام سحر و افطار

بهتر است غذاي مصرفي در وعده ی سحري خصوصيات و ويژگي وعده ی ناهار را داشته باشد، تا از ايجاد گرسنگي در طول روز پيشگيري شود.

-در هنگام افطار، مصرف غذاهاي سبك و مختصر شامل گروه هاي غذايي شير و لبنيات )مانند شير و ماست و پنير(، ميوه و سبزي، نان و غلات )مانند برنج و نان) براي افزايش قند خون توصيه مي شود

-استفاده از مواد غذايي آبكي مثل سوپ کم چرب، آش کم حبوبات، حليم بدون روغن (حليم منبع خوبي از مواد نشاسته اي، فيبر، پتاسيم و منيزيوم است( و همچنين مايعات به هنگام افطار و سحر، موجب حفظ تعادل آب و موادمعدنی فرد روزه دار مي شود.

-استفاده از سبزي و ميوه در هنگام افطار و همچنين در فاصله ی بين افطار تا سحر، به دليل اينكه منبع خوبي از آب و فيبر هستند، براي دستگاه گوارش بسيار مفيد است و مانع بروز يبوست مي شود.

-مصرف مواد غذايي شيرين در وعده ی سحري توصيه نمي شود. مصرف مواد غذايي شيرين با تحریک انسولين موجب ورود قند خون به داخل سلول ها و در پی آن كاهش قند خون مي شوند. به اين ترتيب، مصرف مواد غذايي شيرين و حاوي قندهاي ساده مثل شيرينی و شکلات در وعده ی سحري، موجب مي گردد شخص زودتر گرسنه شود.

-عبادت هايي كه بعد از افطار در ماه مبارك رمضان انجام مي شود به متابوليسم غذا كمك مي کند. در نماز خواندن تمام ماهيچه ها و مفاصل درگير هستند و مي تواند جانشين یک ورزش با شدت متوسط باشد كه كالري مصرف مي شود.


منابع:
1) تغذیه در ماه مبارک رمضان، حامد پور آرام، وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی، 1386.

 

 

گیاهان  ضد نفخ

گیاهانی که سرشار از روغن های فرار معطر می باشند سبب تحریک سیستم گوارشی برای فعالیت بهتر می گردند این گونه گیاهان دیواره معده  را التیام بخشیده ، سبب کاهش التهاب و یا تسکین آن در قسمت های مختلف دستگاه گوارشی می گردند، درد شکم را آرام کرده و به دفع گاز ها از لوله گوارشی کمک زیادی می کنند به عنوان مثال گیاهانی مانند بادرنجبویه و نعناع فلفلی .

نمی توان از تولید نفخ جلوگیری کرد ولی می توان با استفاده از گیاهان دارویی میزان آن را تا حدی کاهش داد.

گیاهان زیادی هستند که لوله گوارش را آرام کرده و ومیزان  نفخ در آن را کاهش می دهند .

در اینجا فقط چند تای آن ها را اشاره می کنم .مفید ترین این گیاهان آن هایی هستند که مواد شیمیایی ضد نفخ ، مخصوصا کافور ، اوژنول ، منتول، . تیمول دارند. این ترکیبات مخصوصا در میخک ، پونه دمبرگ دار ، زیره اروپایی ، شوید ، رازیانه ، نعناع فلفلی ، مریم گلی ، و آویشن زیاد است .

البته بیشتر گیاهان خانواده نعناع و هویچ ضد نفخ های بسیار خوبی هستند از جمله ریحان – بابونه—دارچین- گشنیز- سیر- زوفا- اسطوخودوس-  مرزنگوش- اکلیل کوهی- لیموشیرین- ارس و.. این گیاهان را همراه با غذاهای نفخ آور مخصوصا حبوبات مصرف کنید

همچنین می توانیداز چای ضد نفخ استفاده کنید گیاهانی مانند بابونه –زیره سبز اروپایی – شوید- رازیانه- بادرنجبویه و نعناع فلفلی چای درست کنید و با شیرین بیان آن را شیرین کنید .

منابع:
دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

- هافمن دیوید ، نسخه های گیاهی برای افراد بالای 50 ، چاپ دوم –ویرایش جدید.1388.

 

راهكارهاي طب سنتي براي رفع تشنگي ماه رمضان

قطع مصرف نوشیدنی ها و خوراک های تری بخش و خنکی بخش، در کنار مواجهه با گرمای خورشید و عوامل گرم کننده ی دیگر مانند حرکت بدنی و غیربدنی، به ویژه در فرد جوان گرم مزاج، موجب کاهش رطوبات بدن و غلبه ی گرمی و خشکی بر قلب و کبد و معده می شود و روح های طبی سه گانه نیز از تعادل بیرون می روند و فرد دچار تشنگی زیاد و عطش می گردد. البته عطش های مرضی ناشی از وجود ماده نامناسب در معده یا سوء مزاج های گرم قلب نیز وجود دارند که ربط چندانی به روزه داری ندارند و شاید در این ماه تشدید شوند و لازم است با مراجعه به درمانگاه های طب سنتی ایران، درمان شوند. این وضعیت موجب خشکی پوست و مزاج، مشکلات روحی، عدم تمرکز، افکار بد، کم خوابی و بدخوابی، عصبیت و تحریک پذیری و بی قراری وبه ویژه در افراد گرم و خشک مزاج می شود.

همه ی غذاها و ادویه های گرم و خشک، غذاهای مولد صفرا، خوراک های چرب و سرخ کردنی ها، کارهای بدنی زیاد، مواجهه با گرمای روز و تابش آفتاب، بوها، فکرها، استرس ها و احساساتی که موجب افزایش گرمی در مغز و قلب و معده . کبد شوند موجب افزایش تشنگی می گردند.

نخستین گام در کاهش عطش در روزه داری، پرهیز از عوامل زمینه ای بالاست. اما در وعده های سحر و افطار نیز می توان با خوردن خورش های همراه با آلو، تمرهندی و زرشک، پرهیز از خوردن میوه های گرمسیری چون موز و انبه که زیاده روی در خوردن آنها موجب افزایش غلظت خون می شود، پرهیز از خوردنی های عطش آور چون بادمجان، کشک، ماکارونی، ماهی و کنسروها، مصرف کمتر شیرینی ها، به ویژه شیرینی های قنادی چون زولبیا و بامیه یا پشمک، نوشیدن شربت بیدمشک با گلاب یا آب آلو، تمر یا زرشک، نوشیدن عرق کاسنی به تنهایی یا همراه با یک قاشق چایخوری تخم خرفه و نوشیدن ماءالشعیر طبّی به جای آب و چای، از ایجاد تشنگی زیاد در طول روز پیشگیری کرد. بهتر است در وعده سحر از مصرف خوردنی های ادرار آور مانند هندوانه و چای پر رنگ نیز پرهیز شود.

یک توصیه خوشمزه دیگر برای رفع تشنگی هم این است که دو ساعت پس از افطار، فالوده هندوانه با سکنجبین، یا عرق کاهو و تخم خرفه، یا فالوده خیار با سکنجبین میل کنید.

باید توجه کنیم که تشنگی، الزاماٌ با نوشیدن آب برطرف نمی شود و مصرف تری بخش هایی چون کاهو، خیار بوته ای بدون پوست و بدون نمک، سکنجبین، خاکشیر، روغن بادام شیرین، روغن بنفشه و جو نیز به تأمین رطوبت مورد نیاز بدن کمک می کند.

منابع:
http://tandorostan.tums.ac.ir
 

توسعه داروهای ضدپیری که روزه را شبیه‌سازی مي كنند.

محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT)  با آزمایش روی موش‌ها دریافتند که توانایی بازسازی سلول‌های بنیادی روده در موش‌هایی که در طول روز چیزی نخورده‌اند در مقایسه با دیگر موش‌ها، دو برابر است. این پژوهش بر روی آثار مفید غذا نخوردن 24 ساعته در سلول‌های بنیادی روده و افزایش توانایی آنها متمرکز بوده و آثار گوارشی آن را بررسی نکرده است. یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد که روزه گرفتن دارای مزایای سلامتی بسیاری است و به نظر می‌رسد که روند پیری را کاهش می‌دهد. در حال حاضر، محققان MIT دریافته ‌اند که یک شبانه ‌روز چیزی نخوردن، برای بهبود بازسازی سلول‌های بنیادی روده انسان، که به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد، کافی است.

در کشورهای سوئیس، آلمان، انگلیس و آمریکا تحقیقات جامعی درباره درمان با روزه ‌داری انجام داده‌ اند و اکنون در بعضی بیمارستانها درمانهای مبتنی بر روزه‌داری مورد توجه است.
طبق آخرین تحقیق محققان MIT، اثر تغییر متابولیک شناسایی شده، در آینده می‌تواند توسط یک دارو شبیه‌سازی شود.

منابع:

http://news.mit.edu/2018/fasting-boosts-stem-cells-regenerative-capacity-0503

 

خاکشیر

خاکشیر گیاهی از خانواده شب بو می باشد که دانه های آن حاوی مقادیر زیاد و متنوعی از اسید های چرب مفید برای بدن می باشند. همچنین این دانه ها غنی از پتاسیم، آهن، سدیم و کلسیم می باشند.

در طب گذشته خاکشیر به عنوان ملین، اشتها آور، تب بر و مقوی معده استفاده می شده است.

از آنجایی که این گیاه بر میزان تیروکسین در خون تاثیر گذاشته و باعث کم شدن آن می شود، سوخت و ساز بدن کاهش یافته و دمای بدن به دنبال آن کاهش می یابد.

دانه‌ های خاکشیر ضد عفونی ‌کننده، ضد انگل و تب‌ بر هستند و به رفع التهاب کلیه کمک می ‌کنند.

ین دانه‌ ها با کمی شکر، گلاب و آب سرد بسیار ملین و خنک بوده و از سرگیجه، تب، بی حالی، تهوع و بی ‌اشتهایی ناشی از گرمازدگی می ‌کاهند.

دانه‌ های خاکشیر از بی حالی، تهوع و بی ‌اشتهایی ناشی از گرمازدگی می ‌کاهند

دانه‌ های خاکشیر وقتی در مجاورت آب قرار می ‌گیرند می ‌توانند چندین برابر وزن خود آب جذب کرده و متورم شوند. در نتیجه این دانه‌ ها آب زیادی را در بدن نگه داشته و مانع از تشنگی می شوند

منابع:

 1. فارماکوپه گیاهی ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سال 1381 .
   
توصیه هایی برای
روزه داری در گروه های ویژه (دیابتی ها)

مواردي كه در بيماران ديابتي، روزه داري توصيه نمي شود و بهتر است روزه نگيرند در ذیل ذکر می شود:

- اگر قند خون قبل از سحري بالاتر از 350 ميلي گرم بر دسي ليتر باشد.

- بيمار ديابتي كه سحري نخورده باشد.

- اگر براي كنترل ديابت، و لازم است در طول روز نيز قرص مصرف شود.

- اگر انسولين تزريق مي شود و در طول روز نيز بايد تزريق داشته باشند.

- اگر عوارض كليوي، چشمی و... دیابت بروز کرده، بهتر است برای جلوگیری از عوارض بیشتر روزه نگيرند و با پزشك خود

مشورت كنند.
منابع:


راهنماي تغذيه صحيح در ماه مبارك رمضان، دكتر حامد پور آرام- ميترا ابتهي، 1390، چاپ اول، ناشر: انديشه ماندگار.
.Mahan LK, Escott-StumpS (eds).Krause›s Food, Nutrition and Diet Therapy.12th ed,WB Saunders Co, Philadelphia, 2008..

 

برخي از مشكلات رايج در روزه داري  و درمان آن

1. یبوست:

دلایل: مصرف زياد غذاهاي تصفيه شده مثل نان های تهيه شده از آرد سفيد )نان لواش و فانتزی( و كاهش مصرف آب و غذاهاي حاوي فيبر )ميوه و سبزي(.

درمان: افزایش مصرف نان های سبوس دار و تیره، استفاده از ميوه و سبزی و میوه های خشک مانند آلو خیس شده، و افزایش مصرف آب.

2. سوء هاضمه و نفخ:  سوء هاضمه همراه با احساس پري معده

دلایل: مصرف زياد غذاهاي چرب، سرخ كردني و ادويه دار؛ غذاهايي مثل تخم مرغ، كلم، حبوبات و نوشابه هاي گازدار.

درمان: استفاده از غذاهای آب پز و بخار پز و نوشیدنی های سالم مانند آب، شربت های سنتی مانند عرق نعنا، بهار نارنج و بیدمشک.

3. افت فشارخون: تعريق زياد، ضعف، كاهش انرژي، سرگيجه، رنگ پريدگي و حالت غش كه ممكن است هنگام بعدازظهر در ماه مبارك رمضان اتفاق بيفتد از علایم افت فشارخون است.

دلایل: مصرف كم مايعات و نمك کافی.

درمان: خنك نگه داشتن فرد و افزايش مصرف مايعات و نمك کافی )نمک زیاد خود مشکل ساز است( در هنگام افطار و سحر.

4. سردرد:

دلايل: عادت به مصرف كافئين در طول روز و استعمال دخانیات و قطع آن، خستگي و عدم استراحت و خواب كافي به علت فعاليت زياد يا افت فشارخون.

درمان: بهتر است از 1 تا 2 هفته قبل از ماه مبارك رمضان، مصرف مواد حاوي كافئين و تنباكو را كاهش دهيد )نوشيدني

ها و چاي هاي گياهي فاقد كافئين جايگزين مناسبي به شمار مي آيند(. در طول ماه مبارك رمضان برنامه ی خود را طوري تنظيم كنيد كه خواب و استراحت كافي داشته باشيد.

- اگر سردرد به علت افت فشارخون بسيار جدي باشد، بايد روزه را افطار کرد.

5. افت قند خون: ضعف، سرگيجه، خستگي، عدم تمركز، تعريق، لرزش، كاهش فعاليت و قدرت جسماني، سردرد و تپش قلب از علایم افت قند خون است.

دلایل )در افراد غيرديابتي(: مصرف زياد قندهاي ساده در وعده ی سحر، چون اين امر باعث ترشح زياد انسولين و افت قند در طول روز مي شود.

درمان: پرهيز از مصرف غذاها و نوشيدني هاي حاوي قندهاي ساده و شیرینی ها در وعده ی سحر

تذكر: بیماران ديابتي نوع یک و دو براي روزه داري بايد با پزشك معالج خود و متخصص تغذيه مشورت كنند.

6. گرفتگي عضلات:

دلایل: مصرف ناكافي غذاهاي حاوي كلسيم، منيزيوم و پتاسيم.

درمان: مصرف غذاهايي كه منبع غني از مواد فوق هستند؛ مثل سبزي ها، ميوه ها، لبنيات، گوشت و خرما.

7. سوزش سردل، ورم معده و ...

دلایل: افزايش اسيد در معده ی خالي باعث اين عوارض مي شود. سوزش سردل ابتدا در قسمت فوقاني معده در انتهای جناغ سینه شروع شده، تا ناحيه ی گلو گسترش ميابد. غذاهاي ادويه دار، نوشابه هاي گازدار و نيز قهوه اين حالت ها را بدتر مي كنند. گاهی مصرف غذاهای پرچرب نیز می تواند سبب بروز اين مشکلات شود.

درمان: درمان هايي براي كاهش سطح اسيد معده موجود است که طبق نظر پزشک تجویز می شود.

تذکر: افرادي كه دچار زخم معده يا ناراحتی های گوارشی هستند، بايد برای روزه داري با پزشك معالج خود مشورت كنند.

8. سنگ كليه:

دلایل: افرادي كه سابقه ی سنگ کلیه دارند، این بیماری در ماه مبارک رمضان به دلیل تشنگی طولانی و کم آبی تشدید می شود.

درمان: توصيه مي شود این افراد برای روزه داری با پزشک معالج متخصص تغذیه ی خود مشورت كنند.

9. درد مفاصل:

دلایل: افزايش فشار در مفصل زانو هنگام نماز مخصوصاً در افراد سالمند و افرادي كه دچار التهاب مفاصل )آرتروز( هستند باعث درد، تورم و ناراحتي مي شود.

درمان: كم كردن وزن، چون زانوها قادر به تحمل وزن اضافي نيستند. ورزش و حفظ تناسب اندام باعث كاهش درد مي شود و فرد راحت تر نماز خود را به جا بياورد.

منابع:
1) مجموعه مقالات کنگره روزه داری و سلامت، مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران، پاییز 1380،


  روزه باعث افزایش ظرفیت احیاء سلول های بنیادی می شود.

بر طبق یک مطالعه جدید در دانشگاه MIT؛ کاهش فعالیت های سلول های بنیادی با ۲۴ ساعت روزه داری معکوس می شود. بیولوژیست ها پی بردند که روزه به طور چشم گیری توانایی سلول های بنیادی برای بازسازی در هر دو موش جوان و سالخورده بهبود می بخشد. هر چه که سن بالاتر می رود سلول های بنیادی روده توانایی بازسازی خود را از دست می دهند. این سلول های بنیادی منبع سلول های جدید روده هستند بنابراین کاهش آن ها می تواند موجب می شود که بازسازی عفونت گوارشی و سرطان های روده دشوارتر بشود. در یک موش روزه دار، سلول ها شروع به تجزیه اسیدهای چرب بجای گلوکز میکنند، این تغییر موجب می شود که سلول های بنیادی بیشتر برای بازسازی تحریک بشوند. این محققین همچنین متوجه شدند که توانایی بازسازی را با مولکول هایی که سوئیچ به چنین مسیر متابولیکی را فعال میکنند میتوان بالا برد.

منابع:

http://news.mit.edu/2018/fasting-boosts-stem-cells-regenerative-capacity-0503

روغن های مصرفی و کلسترول

کلسترول در کبد سنتز می‌شود. تمام حیوانات قادرند کلسترول را سنتز کنند بنابراین هر ماده و فرآورده‌ی حیوانی که مصرف کنیم حاوی کلسترول است فرقی نمی کند چه این حیوان ماهی باشد، چه مرغ و چه فرآورده هایی مثل تخم مرغ، گوشت و لبنیات باشد. اما فرآورده‌های گیاهی اصلاً کلسترول ندارند بنابراین اینکه روی بعضی از روغن‌ها یا بعضی از ترکیبات می‌نویسند Free Cholesterol (فاقد کلسترول) یک فریب است چون هیچ یک از فرآورده‌های گیاهی اصلاً کلسترول ندارند. کلسترول بیشتر از آنکه دریافتش از خارج از بدن مهم باشد، سنتزش در بدن اهمیت دارد و باید ببینیم چه عواملی سنتز کلسترول در بدن را تشدید یا متوقف می‌کند که تأثیر روی کلسترول ما بگذارد.

اسیدهای چرب اشباع سنتز کلسترول را افزایش می‌دهند اما این ترکیبات سنتز هر دو شکل HDL و LDL را افزایش می‌دهند یعنی هر دو با هم بالا می‌روند. اما اسیدهای چرب ترانس HDL را کاهش می‌دهد و LDL را افزایش می‌دهد یعنی اگر نسبت را ملاک قرار دهیم ترانس بد‌ترین حالت ممکن را ایجاد می‌کند. یک قاعده‌ی کلی برای HDL و LDL وجو دارد که نسبت معکوس دارد با مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع. هر چه اسید چرب اشباع‌تر باشد بیشتر باعث می‌شود که کلسترول افزایش پیدا کند چه کلسترول خون و چه کلسترول بدن. بنابراین اسید‌های چرب اشباع از همان نوع پالمیتیک اسید و میریستیک اسید هم کلسترول LDL و هم HDL هر دو را بالا می‌برند. جالب است که بدانیم حذف اسید‌های چرب اشباع باعث می‌شود HDL پایین بیاید.

در ترکیبات غیراشباع آن هایی که یک باند دوگانه دارند که اولئیک اسید است و در زیتون وجود دارد، زیتون اگر خالص باشد حدوداً بین 75 تا 85 درصد اولئیک اسید خواهد داشت که LDL را پایین آورده و HDL را بصورت مختصر بالا می‌برد.

هر چه درجه‌ی غیر اشباعیت یعنی تعداد باند‌های دوگانه بیشتر باشد، اثر تغییر می‌کند به سمت اینکه LDL هم کاهش پیدا نمی‌کند یعنی با مصرف روغن ماهی یا فرآورده‌های ماهی به هیچ عنوان شاهد کاهش LDL نخواهیم بود، HDL هم افزایش پیدا نمی کند. ماهی تری گلیسیرید را پایین می‌آورد و شکی نیست که 15 درصد باعث کاهش تری گلیسیرید می‌شود ولی هیچ مطالعه‌ای نشان نداده که مصرف ماهی LDL را پایین می‌آورد بالعکس LDL را بالا می‌برد پس یک بالانس باید داشته باشیم.

فرآورده‌های حیوانی از جمله ماهی حاوی کلسترول هستند. اگر بگوییم که میزان کلسترول در روغن حیوانی فرضاً 100-120 میلی گرم است و میزان کلسترول آن را با کلسترول موجود در ماهی یا گوشت یا تخم مرغ مقایسه کنیم، تخم مرغ مقدار کلسترول خیلی بیشتری دارد در واقع اگر بحث ما روی کلسترول است پس خیلی از غذا‌های دیگر را هم نباید مصرف کنیم.

امروزه روی فیتواسترول‌ها (استرول‌های گیاهی) خیلی بحث وجود دارد که در بعضی از گیاهان مثل سویا به مقدار زیادی وجود دارند. اثرات مفید متعددی از آن‌ها گزارش شده است از جمله اینکه با جذب یا بازجذب کلسترول رقابت می‌کند. یعنی اگر کسی اصلاً کلسترول هم مصرف نکند ولی چون کلسترول در کبد سنتز می‌شود و سیکل کبدی و روده‌ای را طی می‌کند، بازجذب می‌شود. مصرف استرول‌های گیاهی باعث کاهش بازجذب کلسترول سنتز شده‌ی بدن و کاهش جذب سیستمیک کلسترولی می‌شود که ما به صورت غذا دریافت می‌کنیم.

منابع:

http://rcof.kums.ac.ir/fa/test

مرکز تحقیقات روغن ها و چربی ها

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه

  اصول كلي تغذيه در ماه مبارك رمضان (3)

 1. گروه شير و لبنيات

اين گروه شامل شير، ماست، پنير، كشك و بستني است.  با مصرف مواد غذايي اين گروه، بخش مهمي از نياز بدن به مواد مغذي مهم نظير پروتئين، كلسيم، فسفر و بعضي از انواع ويتامين ها تامين مي شود. توصيه مي شود افراد بزرگسال روزانه 2 واحد يا بيشتر از مواد غذايي اين گروه مصرف كنند.

هر واحد از اين گروه معادل كي ليوان شير، يا يك ليوان ماست،  يا 45-60 گرم پنير )دو قوطي كبريت پنير(، يا يك ليوان كشك پاستوريزه، يا يك و نيم ليوان بستني است.

 1. گروه گوشت، حبوبات و تخم مرغ

اين گروه شامل گوشت هاي قرمز )گوسفند و گوساله(، گوشت هاي سفيد )مرغ، ماهي و پرندگان(،امعاء و احشاء )جگر، دل، قلوه، زبان و مغز(، تخم مرغ، حبوبات )نخود، لوبيا، عدس، باقلا، لپه و ماش( و مغز دانه هاي خوراكي )گردو، بادام، فندق، پسته و انواع تخمه( است. با مصرف مواد غذايي اين گروه، بخش مهمي از نياز بدن به مواد مغذي نظير پروتئين، آهن، روي و بعضي از انواع ويتامين هاي گروه ب تأمين مي شود.

هر واحد از اين گروه برابراست با 60 گرم گوشت لخم پخته )دو قطعه خورشتي(،يا دو عدد تخم مرغ، يا كي ليوان حبوبات پخته )حدود نصف ليوان حبوبات خام(،يا دو سوم ليوان انواع مغز دانه ها )گردو، فندق، بادام، پسته و تخمه(.

براي افراد بزرگسال و سالم مصرف روزانه 2 تا 3 واحد از اين گروه توصيه مي شود.

اين گروه براي رشد، خون سازي و سلامت دستگاه عصبي لازم است.
منابع

1) بهداشت و تغذیه در روزه، دکتر محمد مهدی اصفهانی، انتشارات موسسه فرهنگی جهان رایانه کوثر، چاپ دوم - مهر  1380.
2) تغذیه در ماه مبارک رمضان، حامد پور آرام، وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی،


 

مصرف درازمدت کافئین علایم  رفتاری و روانی آلزایمر را تشدید می کند

بیماری آلزایمر علاوه بر از بین رفتن توانایی های شناختی مانند حافظه و یادگیری، علایم رفتاری و روانی مانند تصورات نادرست، توهم، تحریک پذیری، اضطراب و افسردگی هم دارد. کافئین ماده موءثره چای، قهوه، کاکائو و kola است. کافئین با وجود مصرف گسترده آن به شکل های مختلف، یک داروی قوی با اثرات متنوع است. تحقیقات نشان داده که قهوه می تواند احتمال ابتلاء به آلزایمر و سایر انواع زوال عقل (dementias) را  کاهش دهد. ولیکن، مصرف طولانی مدت کافئین ممکن است برای افرادی که از قبل آلزایمر دارند مفید نباشد زیرا می تواند علایم رفتاری و روانی بیماری از جمله اضطراب و ترس از اشیاء و شرایط ناآشنا را تشدید کند. بنابراین، خوردن قهوه و سایر مواد کافئین دار توسط بیماران مبتلا به آلزایمر توصیه نمی شود.       

منابع:

Front Pharmacol. 2018 Feb 15;9:79. doi: 10.3389/fphar.2018.00079. eCollection 2018.

Long-term Treatment with Low-Dose Caffeine Worsens BPSD-Like Profile in 3xTg-AD Mice Model of Alzheimer's Disease and Affects Mice with Normal Aging.

Baeta-Corral R, Johansson B, Giménez-Llort L.

 

گیاهان دارویی ضد التهاب

در طی فرایند ساختار بیو شیمیایی بافت و خود بافت تغیراتی می یابند .متوقف کردن فرایند التهاب ( به استثنای مواردی که التهاب به عنوان خطر جدی برای سلامتی می باشد ) کاری اشتباه است و باید بشدت از آن اجتناب نمود.

به عنوان مثال کاهش درد و رنج مربوط به التهاب معدی فقط سبب می شود که علائم بیماری از بین رود و چون تغییری در فرایند بیماری صورت نگرفته است ادامه این روش سبب زخم معده بصورت پیش رونده هر روز بدتر و بدتر گردد.

 • گیاهان دارویی روغنی

بسیاری از گیاهان معطر به دلیل وجود اسانس های روغنی شگفت انگیز خود دارای خاصیت ضد التهابی می باشند. دو نمونه از شناخته ترین گیاهان این گروه بادرنجبویه و بابونه هستند.

گل همیشه بهار و علف چای نیز دارای اسانس هاس روغنی بوده و سبب کاهش و تسکین التهاب می شوند.

 • گیاهان دارویی سالیسین

بسیاری از گیاهان حاوی مواد شیمیایی از نوع آسپرین طبیعی که سالیسیلات نامیده می شوند هستند . این گیاهان در صورت مصرف به مقدار مورد نیاز دارای اثر کاملا مشخص بوده و عوارض جانبی آسپرین را نیز ندارند. در حقیقت گیاه اسپیره را می توان برای درمان خون ریزی های خفیف و اما طولانی مدت معده به کار بردلازم به ذکر است که این بیماری خود نیز در اثر مصرف زیاد سالیسیلات های سنتیک ایجاد می گردد .

دیگر گیاهان دارویی سرشار از سالیسین مانند پوست بید و بسیاری از گونه های صنوبر و بلسان الماء است.

انواع دیگر گیاهان ضد التهابی

گیاهان دارویی مختلف و ارزشمند دیگری نیز وجود دارند که دارای خاصیت ضد التهابی هستند اما مواد شیمیایی موجود د رآنها ومکانیسم عملشان چندان مشخص نیست این گروه گیاهان زیادی را در بر می گیرد که توت مار یکی از آنها می باشد.

گیاهان دارویی رزین دار

بعضی از گیاهان حاوی رزین  سبب کاهش التهاب و اغلب سبب ایجاد التهاب در معده  می گردند . وجود چنین مکانیسم عملی قطعا استفاده از این گیاهان را محدود می کند اما تنها روش در درمان آرتروز ها ، استفاده از این گیاهان است . گیاهان شبدر باتلاقی و پنجه شیطان از این گروه می باشند.

منابع:
هافمن دیوید ، نسخه های گیاهی برای افراد بالای 50 ، چاپ دوم –ویرایش جدید.1388.

                                    


اصول كلي تغذيه در ماه مبارك رمضان (1)

 1. گروه نان و غلات

انواع نان، برنج، ماکاروني، گندم و جو در این  گروه قرار دارند. اين گروه تأمین كننده انرژي، بعضي از ویتامینهاي گروه ب، آهن و مقداري پروتئین است. توصیه مي  شود افراد بزرگسال روزانه 6 تا 11 واحد از مواد غذايي اين گروه را مصرف كنند. مقدار مصرف اين گروه از مواد غذايي بسته به جثه ي افراد، سن، جنس و ميزان تحرك آنها متفاوت است.

هر واحد از گروه نان و غلات عبارت است از: يك برش 30 گرمي معادل يك كف دست از انواع نان هاي تافتون و سنگك يا چهار كف دست نان لواش، يا نصف ليوان برنج يا ماكاروني پخته.

مصرف نان سبوس دار مثل نان سنگك و نان جو بهتر از نان هاي بدون سبوس است كه از آرد سفيد تهيه شده اند.

منابع
:
1) بهداشت و تغذیه در روزه، دکتر محمد مهدی اصفهانی، انتشارات موسسه فرهنگی جهان رایانه کوثر، چاپ دوم - مهر  1380.
2) تغذیه در ماه مبارک رمضان، حامد پور آرام، وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی،

 

سنبل الطیب

سنبل الطیب دارای خواص خواب آور، ضد اسپاسم و آرامبخش بوده و در درمان مواردی چون بیقراری و مشکلات عصبی مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در طب گذشته هم برای درمان بی خوابی و رفع تشنج مورد استفاده قرار می گرفته است.

بخشی از خواص آرامبخشی سنبل الطیب به ترکیبات والپو تریات های موجود درآن نسبت داده می شود.

برخي افراد روزه‌‌دار در طول روز به‌دليل روزه‌داري و دماي هوا ممكن است در طول ماه رمضان سردردهايي را تجربه كنند. اين سردردها در این روزهاي گرم تشديد مي‌شود و گاهي ممکن است مانع از انجام برنامه‌ها و فعاليت‌هاي روزمره آنها شود.

بنابراین با توجه به خواص یاد شده برای سنبل الطیب ، براي پيشگيري و درمان اين سردردها و تخفيف آنها در طول روز پيشنهاد مي‌كنيم يك تا دو فنجان از عرق گياهي سنبل‌الطيب را بعد از افطار به‌صورت خنك ميل كنند.

نوشيدن اين عرق علاوه بر كاهش سردردهاي ناشي از گرماي هوا در ماه رمضان به كاهش تحريكات عصبي و درمان سردردهاي ميگرني ناشي از گرسنگي نيز كمك مي‌كند.
منابع:

 1. فارماکوپه گیاهی ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سال 1381
 2. Herbal Drugs and Phytopharmaceuticals, 3rd Edition Edited by Max Wichtl (Universität Marburg). CRC Press, Boca Raton. 2004

 


تاءثیر نیکوتین بر فشار خون

نیکوتین ماده موءثره اصلی توتون یا تنباکو است که از طریق استنشاق دود انواع مختلف دخانیات وارد خون و در تمام بدن پخش می شود. نیکوتین فشار خون را در کوتاه مدت (حدود 15-5 دقیقه) بالا می برد و این کار را از طریق منقبض کردن شریان ها انجام می دهد. به همین علت طی 30 دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون نباید از دخانیات استفاده شود. تمام مراجع پزشکی توصیه می کنند که بیماران مبتلا به پرفشاری خون (فشار خون بالا) که از دخانیات استفاده می کنند باید آن را ترک کنند، زیرا نیکوتین با بالا بردن فشار خون باعث می شود که تاءثیر داروهای کاهنده فشار خون خنثی و کنترل فشار خون دشوار شود. برای ترک دخانیات می توان از نیکوتین جایگزین مانند آدامس نیکوتین دار و دارو استفاده کرد.      

منابع:

Curr Hypertens Rep. 2016 Oct;18(10):73.

Common Substances That May Contribute to Resistant Hypertension, and Recommendations for Limiting Their Clinical Effects.

Jurca SJ, Elliott WJ.
 


 


 

 

 فایده مغزها برای قلب و عروق

مغزها (nuts) (مغز گردو، بادام، پسته، فندق و غیره) دارای اسیدهای چرب غیراشباع، فیبر، پروتئین، ویتامین E، اسید فولیک (فولات)، و چند ماده معدنی (minerals) مانند پتاسیم، روی و منیزیم هستند. همچنین، مواد موءثره ای مانند ترکیبات فنلی و phytosterols دارند. پژوهش های متعددی نشان داده که مغزها از مرگ و میر ناشی از بیماری های قلب و عروق پیشگیری می کنند. به عبارت دیگر، مغزها اثر محافظ قلب و عروق دارند. علت این خاصیت مغزها نامشخص است ولی ممکن است ناشی از کاهش غلظت چربی های خون، کاهش وزن یا اثر ضدالتهاب یا عوامل دیگر باشد. علاوه بر این، اخیرا" معلوم شده که خوردن مغزها ممکن است احتمال ابتلاء به نوعی بی نظمی ضربان قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی را نیز کاهش دهد.

منابع:

Heart. 2018 Apr 16. pii: heartjnl-2017-312819. doi: 10.1136/heartjnl-2017-312819. [Epub ahead of print]

Nut consumption and incidence of seven cardiovascular diseases.

Larsson SC, Drca N, Björck M, Bäck M, Wolk A.

 


تاثيرسبک زندگی بر چربی خون

سبک زندگی یعنی رژیم غذایی و فعالیت بدنی تاءثیر زیادی بر غلظت چربی های خون دارد. رژیم غذایی مدیترانه ای شامل بیشتر خوردن غلات سبوسدار، حبوبات، میوه و سبزیجات، روغن زیتون و ماهی، اعتدال در مصرف لبنیات و کم خوردن گوشت قرمز و گوشت پرندگان، روغن، قند و نمک است. رژیم غذایی مدیترانه ای، امگا 3 (روغن ماهی)، ورزش و افزایش فعالیت بدنی منظم باعث کاهش غلظت چربی های مضر خون یعنی کلسترل و تری گلیسرید و افزایش غلظت کلسترل مفید خون(HDL-C)  می شود و از این طریق از تصلب شرائین و بیماری های قلبی-عروقی مانند سکته قلبی و مغزی و مرگ و میر پیشگیری می کند. ترک سیگار هم اثرات مثبتی بر غلظت چربی های خون دارد.          

منابع:

Expert Rev Clin Pharmacol. 2018 Mar;11(3):259-278. doi: 10.1080/17512433.2018.1425138. Epub 2018 Jan 12.

Dyslipidaemia in the elderly: to treat or not to treat?

Katsiki N, Kolovou G, Perez-Martinez P, Mikhailidis DP.


عوارض جانبی شیرین بیان

ریشه شیرین بیان (Glycyrrhiza glabra) به عنوان شیرین کننده در انواع آبنبات و شیرینی، طعم دهنده تنباکو و در طب سنتی برای درمان زخم معده، برونشیت (التهاب مجاری هوایی ریه)، گلودرد، عفونت های ویروسی مانند هپاتیت، گاستریت (التهاب پوشش دیواره معده) و یبوست استفاده می شود. شیرین بیان ماده ای به نام glycyrrhizin دارد که بر اثر متابولیسم در بدن تبدیل به glycyrrhetic acid می شود. ماده اخیر هنگامیکه شیرین بیان روزانه بیشتر از 50 گرم به مدت 2 هفته مصرف می شود باعث افزایش بازجذب سدیم و آب و دفتاسیم در کلیه و درنتیجه افزایش حجم خون و پرفشاری خون، افزایش سدیم و کاهش پتاسیم خون می شود. بنابراین، پرفشاری خون مقاوم به درمان و کاهش پتاسیم خون در بیمارانی که از شیرین بیان استفاده می کنند ممکن است به علت شیرین بیان باشد و درصورت مشکل شدن کنترل فشار خون باید از مصرف شکل های مختلف شیرین بیان اجتناب شود.     

منابع:

Curr Hypertens Rep. 2016 Oct;18(10):73.

Common Substances That May Contribute to Resistant Hypertension, and Recommendations for Limiting Their Clinical Effects.

Jurca SJ, Elliott WJ.

اثر ضدسرطان رزماری

سرطان یکی از علت های شایع مرگ و میر است. برای پیشگیری و درمان سرطان می توان از گیاهان و ترکیبات آنها استفاده کرد. پژوهش های مختلف نشان داده که عصاره رزماری(rosmarinus officinalis)  و مواد موءثره آن شامل carnosol، carnosic acid، ursolic acid و rosmarinic acid اثر محافظتی در برابر ابتلاء به انواع سرطان دارد و می تواند از پیدایش سرطان در بافت های مختلف بدن پیشگیری کند و ضدسرطان روده بزرگ، پستان، کبد، معده، پوست (melanoma) و خون (leukemia) است. رزماری و مواد موءثره آن فرایندهای مولکولی و سلولی ایجاد کننده سرطان را مهار می کنند. عصاره رزماری برای انسان بی ضرر است و به عنوان افزودنی آنتی اکسیدان در مواد غذایی استفاده می شود.

منابع:

Nutrients. 2016 Nov 17;8(11). pii: E731.

Anticancer Effects of Rosemary (Rosmarinus officinalis L.) Extract and Rosemary Extract Polyphenols.

Moore J, Yousef M, Tsiani E.
 


انار عوارض سکته مغزی را بهبود می دهد.

سکته مغزی بیماری شایع و ناتوان کننده ای است. در حدود 80% سکته های مغزی، رسوب چربی های خون در دیواره یک یا تعداد بیشتری از شریان های مغز باعث انسداد آنها و در نتیجه کاهش یا قطع خونرسانی به مغز و مرگ سلول های مغزی می شود که علایم و عوارض عصبی (اختلال در توانایی های حسی و حرکتی و شناختی مانند حافظه، یادگیری، استدلال و تفکر) و روانی سکته مغزی را ایجاد می کند. در یک پژوهش، مصرف 1 گرم پلی فنل های انار (معادل حدود 240 میلی لیتر آب انار) روزانه 2 بار به مدت 1 هفته تقریبا" پس از 2 هفته از وقوع این نوع سکته مغزی موجب تسریع در بهبود عوارض سکته مغزی شده است. همچنین، در پژوهش مذکور اظهار شده که مصرف انار قبل از سکته مغزی احتمال وقوع سکته مغزی را کاهش می دهد و باعث افزایش اثربخشی آن در کاهش عوارض سکته مغزی پس از وقوع آن می شود.
 

منابع:

Nutr Neurosci. 2018 Feb 13:1-6. doi: 10.1080/1028415X.2018.1436413. [Epub ahead of print]

Pomegranate supplementation improves cognitive and functional recovery following ischemic stroke: A randomized trial.

Bellone JA, Murray JR, Jorge P, Fogel TG, Kim M, Wallace DR, Hartman RE.

 

کنترل پرفشاری خون

 خون به طور طبیعی بر دیواره رگ ها فشار وارد می کند که به آن فشار خون گفته می شود. فشاری که خون در حالت انقباض قلب به دیواره شریان ها وارد می کند فشار خون سیستولی و فشاری که خون در حالت انبساط قلب به دیواره شریان ها وارد می کند فشار خون دیاستولی نامیده می شود. در اندازه گیری فشار خون، عددی که اول بیان می شود و بزرگتر است فشار خون سیستولی و عدد دوم که کوچکتر است فشار خون دیاستولی است. پرفشاری خون بیماریی است که در آن فشار خون سیستولی بیشتر از 120 میلیمتر جیوه و/یا فشار خون دیاستولی بیشتر از 80 میلیمتر جیوه است. حدود 30% تا 45% افراد جامعه پرفشاری خون دارند و پیش بینی شده که این رقم در سال 2025 به 60% برسد. پرفشاری خون در صورت عدم کنترل منجر به سکته قلبی و مغزی، نارسایی قلبی و مرگ و میر ناشی از آنها می شود. پرفشاری خون بسته به شدت آن با استفاده از 1 تا 4 داروی کاهنده فشار خون کنترل می شود و هدف این است که فشار خون سیستولی به کمتر از 140 و فشار خون دیاستولی به کمتر از 90 کاهش یابد. کاهش وزن بدن در افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند، توقف استعمال دخانیات، کاهش خوردن چربی و روغن، افزایش خوردن میوه و سبزیجات و کاهش مصرف نمک به کمتر از روزانه 6 گرم و کاهش استرس و اضطراب نیز نقش بسیار مهمی در کنترل پرفشاری خون دارد.

منابع:

Expert Rev Clin Pharmacol. 2018 Feb;11(2):165-170. doi: 10.1080/17512433.2018.1412826. Epub 2017 Dec 6.

Adhering to the principles of clinical pharmacology - the correct fixed combinations of antihypertensive drugs.

Lopatowska P, Mlodawska E, Tomaszuk-Kazberuk A, Banach M, Malyszko J.
 

اثر چای سبز بر چربی خون

شواهد نشان می دهد که خوردن چای سبز (green tea)، ولی نه چای سیاه(black tea) ، از بیماری کرونر قلب پیشگیری می کند. در بیماری کرونر قلب یک یا تعداد بیشتری از شریان های کرونر که مسئول خونرسانی به قلب هستند بر اثر رسوب چربی (کلسترل و تری گلیسرید) در دیواره آنها مسدود می شوند، در نتیجه خونرسانی به قلب مختل می شود که ممکن است منجر به آنژین قلبی یا سکته قلبی شود. این خاصیت چای سبز ناشی از اثرات آنتی اکسیدانی، کاهنده چربی و پرفشاری خون، ضدالتهاب و ضدانعقادی آن است. چای سبز غنی از موادی به نام پلی فنل ها مانند epigallocatechin gallate  است که اثرات محافظ قلب از جمله کاهنده چربی خون  دارند. مطالعات نشان داده که چای سبز، غلظت خونی کلسترل تام و نوعی کلسترل مضر به نام LDL-C را کاهش می دهد ولی تاءثیری بر غلظت کلسترل مفید خون یعنی HDL-C و تری گلیسرید ندارد. تاءثیر چای سبز بر غلظت چربی های خون با افزایش مدت مصرف آن بیشتر می شود. خوردن چای سبز بی ضرر است ولی مصرف مقادیر زیاد آن بخصوص در زنان باردار ممکن است موجب کمبود آهن و فولات بدن شود.    

منابع:

Nutrition. 2016 Nov-Dec;32(11-12):1179-92. doi: 10.1016/j.nut.2016.04.007. Epub 2016 May 17.

Lipid-modifying effects of nutraceuticals: An evidence-based approach.

Sahebkar A, Serban MC, Gluba-Brzózka A, Mikhailidis DP, Cicero AF, Rysz J, Banach M.
 

 

 

 

 

 چند راه حل برای درمان زخم های زبان

زخم های زبان، زخم هایی هستند که هنگام خوردن غذاهای خاص ایجاد می شوند. آنها می توانند از تغییر در سیستم ایمنی بدن ظاهر شوند. با این حال، آنها اغلب به علت آلرژی، نوع مسواک زدن دیده می شوند.

زخم های زبان مشکل جدی نیستند، اما در طول وعده های غذایی می توانند تحریک پذیر و ناراحت کننده باشند. آنها معمولا بعد از 5 تا 8 روز بهبود می یابند، ولی بهتر است از برخی درمان ها برای بهبود سریع استفاده شود. در زیر 6 راه حل طبیعی برای این مشکل وجود دارد:

زردچوبه و عسل:

½ قاشق چای خوری زردچوبه (2 گرم)

1 قاشق چایخوری عسل (7.5 گرم)

زردچوبه و عسل را در یک کاسه مخلوط کنید تا شکل خمیر به خود بگیرد.

کمی از مخلوط را روی انگشت خود بگذارید و آن را روی زبان خود قرار دهید.

بگذارید برای 2 یا 3 دقیقه باقی بماند و سپس دهان خود را بشویید (3 بار در روز)

 آلوئه ورا:

1 قاشق غذاخوری از ژل آلوئه ورا (15 گرم)

2 قطره اسانس (روغن درخت چای، اکالیپتوس، نعناع)

عصاره ژل آلوئه ورا را مخلوط کنید و آن را با یک روغن اساسی به انتخاب خود ترکیب کنید.

مخلوط را روی زخم ها بگذارید و اجازه دهید تا 2 دقیقه باقی بماند.

دهان خود را بشویید و از آن 3 بار در روز استفاده کنید.

مریم گلی:

1 قاشق غذاخوری برگ مریم گلی (15 گرم)

½ فنجان آب (125 میلی لیتر)

برگ های مریم گلی را با نصف فنجان آب اضافه کنید و به مدت 5 دقیقه حرارت کم بجوشانید.

سپس اجازه دهید سرد شود.

برای 2 یا 3 دقیقه دهان خود را با آن بشویید (4 بار در روز)

منابع:

https://steptohealth.com/6-natural-canker-sore-treatments-on-your-tongue/
 

 

 

 


 

 


 

گریپ فروت موجب افزایش سمیت برخی داروها می شود.

در صورت مصرف داروهای زیر از خوردن میوه گریپ فروت خودداری کنید. عوارض و سميت داروهای زیر ممكن است در نتيجه مصرف گريپ فروت افزايش يابد:

استاتين ها
سيكلوسپورين
بوسپيرون
اميودارون
فكسوفنادين

برای برخي از انواع پرتقال و نارنگي (tangelos, Seville orange) هم اثرات مشابهي گزارش شده است.

منابع:

http://www.pharmacotherapist.com
 


 

 

 


 

 

خواص اسفناج در پزشکی سنتی ایران

اسفناج را به عنوان پایین آورنده قند خون ، درمان ناراحتی های تنفسی و درد مفاصل ، ملین ، درمان کمبود ترشحات معده و لوزالمعده و صفرا  و درمان کم خونی توصیه کرده اند.

خواص درمانی اسفناج

برگ های تازه را به عنوان پایین آورنده قند خون ، درمان کم خونی ، مقوی معده و روده و لوزالمعده ، دافع صفرا ، ضد اسکوربوت ، رفع کمبود ویتامین ها و تقویت کننده اعصاب توصیه می شود.

تخم اسفناج دارای موسیلاژ بوده و به عنوان تب بر و نرم کننده و مدر مصرف دارد.

برگ پخته آن در درمان سرفه های خشک و رفع یبوست ، درمان روماتیسم و نقرس کاربرد  دارد.

دارای ویتامین های A-B-C-D-K می باشد همچنین دارای مواد قندی – املاح معدنی- لسیتین- و سکرتین- اسید فولیک – پروویتامین- ساپونین (مخصوصا  در ریشه ها ) – می باشد

ماده سکرتین موجود در اسفناج موجب افزایش ترشحات معده ، روده و کیسه صفرا شده و حرکات دوکی شکل سیستم گوارشی را تقویت می کند .

مصرف اسفناج برای جبران کمبود  ویتامین های مانند A,B,C,D در بدن بهترین ماده غذایی است.

مصرف اسفناج برای افراد مبتلا به بیماری التهاب مفاصل و افرادی که سنگ صفرا دارند توصیه نمی شود چون اکسالات موجود در آن موجب وخیم تر شدن ناراحتی های فوق می شود.

منابع:
1- صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.

-مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.
 

 

کاربرد میوه توت فرنگی

کاربرد میوه توت فرنگی :به صورت، ماسک صورت موجب از بین رفتن لک و سفیدی صورت می شود .

عصاره توت فرنگی ضد باکتری بوده و در گذشته در اپیدمی های حصبه به کار میرفته است.

برگ های توت فرنگی یک قابض ملایم برای درمان اسهال و ناراحتی های گوارشی و یک پاک کننده مزاج برای روماتیسم ، نقرس ،و آرتریت است.

  از میوه ی له شده توت فرنگی  برای التیام آفتاب سوختگی  استفاده کنید مرهم خوبی برای آفتاب سوختگی است.

میوه توت فرنگی را به صورت لایه های نازکی بریده و در سطح پوست قرار دهید ، صورت خود را پس از نیم ساعت با آب ولرم بشویید.

طبع توت فرنگی سرد می باشد و دارای ویتامین C  است.

ضد سرطان می باشد .

توت فرنگی به علت سرشار بودن از ویتامین C  اثر ضداسکوربیت قوی دارد و با مصرف آن کمبود این ویتامین از بین می رود.

منابع:
1- نجف پور نوایی با همکاری سفید کن فاطمه  ، میرزا مهدی،     معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان ایران ،نشر تحقیقات جنگلها و مراتع .شماره انتشار 387.سال انتشار 1386.

2- مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضمام طب سنتی آذربایجان. چاپ سوم .انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران .1391.
 

 


 

روغن های مصرفی و کلسترول

کلسترول در کبد سنتز می‌شود. تمام حیوانات قادرند کلسترول را سنتز کنند بنابراین هر ماده و فرآورده‌ی حیوانی که مصرف کنیم حاوی کلسترول است فرقی نمی کند چه این حیوان ماهی باشد، چه مرغ و چه فرآورده هایی مثل تخم مرغ، گوشت و لبنیات باشد. اما فرآورده‌های گیاهی اصلاً کلسترول ندارند بنابراین اینکه روی بعضی از روغن‌ها یا بعضی از ترکیبات می‌نویسند Free Cholesterol (فاقد کلسترول) یک فریب است چون هیچ یک از فرآورده‌های گیاهی اصلاً کلسترول ندارند. کلسترول بیشتر از آنکه دریافتش از خارج از بدن مهم باشد، سنتزش در بدن اهمیت دارد و باید ببینیم چه عواملی سنتز کلسترول در بدن را تشدید یا متوقف می‌کند که تأثیر روی کلسترول ما بگذارد.

اسیدهای چرب اشباع سنتز کلسترول را افزایش می‌دهند اما این ترکیبات سنتز هر دو شکل HDL و LDL را افزایش می‌دهند یعنی هر دو با هم بالا می‌روند. اما اسیدهای چرب ترانس HDL را کاهش می‌دهد و LDL را افزایش می‌دهد یعنی اگر نسبت را ملاک قرار دهیم ترانس بد‌ترین حالت ممکن را ایجاد می‌کند. یک قاعده‌ی کلی برای HDL و LDL وجو دارد که نسبت معکوس دارد با مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع. هر چه اسید چرب اشباع‌تر باشد بیشتر باعث می‌شود که کلسترول افزایش پیدا کند چه کلسترول خون و چه کلسترول بدن. بنابراین اسید‌های چرب اشباع از همان نوع پالمیتیک اسید و میریستیک اسید هم کلسترول LDL و هم HDL هر دو را بالا می‌برند. جالب است که بدانیم حذف اسید‌های چرب اشباع باعث می‌شود HDL پایین بیاید.

در ترکیبات غیراشباع آن هایی که یک باند دوگانه دارند که اولئیک اسید است و در زیتون وجود دارد، زیتون اگر خالص باشد حدوداً بین 75 تا 85 درصد اولئیک اسید خواهد داشت که LDL را پایین آورده و HDL را بصورت مختصر بالا می‌برد.

هر چه درجه‌ی غیر اشباعیت یعنی تعداد باند‌های دوگانه بیشتر باشد، اثر تغییر می‌کند به سمت اینکه LDL هم کاهش پیدا نمی‌کند یعنی با مصرف روغن ماهی یا فرآورده‌های ماهی به هیچ عنوان شاهد کاهش LDL نخواهیم بود، HDL هم افزایش پیدا نمی کند. ماهی تری گلیسیرید را پایین می‌آورد و شکی نیست که 15 درصد باعث کاهش تری گلیسیرید می‌شود ولی هیچ مطالعه‌ای نشان نداده که مصرف ماهی LDL را پایین می‌آورد بالعکس LDL را بالا می‌برد پس یک بالانس باید داشته باشیم.

فرآورده‌های حیوانی از جمله ماهی حاوی کلسترول هستند. اگر بگوییم که میزان کلسترول در روغن حیوانی فرضاً 100-120 میلی گرم است و میزان کلسترول آن را با کلسترول موجود در ماهی یا گوشت یا تخم مرغ مقایسه کنیم، تخم مرغ مقدار کلسترول خیلی بیشتری دارد در واقع اگر بحث ما روی کلسترول است پس خیلی از غذا‌های دیگر را هم نباید مصرف کنیم.

امروزه روی فیتواسترول‌ها (استرول‌های گیاهی) خیلی بحث وجود دارد که در بعضی از گیاهان مثل سویا به مقدار زیادی وجود دارند. اثرات مفید متعددی از آن‌ها گزارش شده است از جمله اینکه با جذب یا بازجذب کلسترول رقابت می‌کند. یعنی اگر کسی اصلاً کلسترول هم مصرف نکند ولی چون کلسترول در کبد سنتز می‌شود و سیکل کبدی و روده‌ای را طی می‌کند، بازجذب می‌شود. مصرف استرول‌های گیاهی باعث کاهش بازجذب کلسترول سنتز شده‌ی بدن و کاهش جذب سیستمیک کلسترولی می‌شود که ما به صورت غذا دریافت می‌کنیم.

منابع:

 

http://rcof.kums.ac.ir/fa/test

مرکز تحقیقات روغن ها و چربی ها

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه
 


درماه مبارک رمضان از رژیم غذایی سرشار از مواد فیبری استفاده کنید.

 رژیم غذایی سرشار از مواد فیبری مصرف کنید.

زیرا  وجود مواد کافی در روده بزرگ سبب فعالیت یکنواخت و مناسب دستگاه گوارش می گردد  .

فقدان مواد فیبری کافی در رژیم غذایی و یا عدم استفاده از این مواد می تواند سبب بسیاری از مشکلات و بیماری های روده ای مانند یبوست و التهاب لوله های کور گردد .

غذا های سرشار از فیبر شامل سبوس ، نان  تهیه شده از دانه کامل گندم ، غلات ، میوه های تازه و سبزی جات  می باشند.

استفاده از غذا هایی سرشاراز مواد فیری باعث حفظ سلامت دستگاه گوارشی می شود.منابع:

هافمن دیوید ، نسخه های گیاهی برای افراد بالای 50 ، چاپ دوم –ویرایش جدید.1388.
 

خواص ریحان-

اسم علمی : Ocimum basilicum L

ریحان دارای طبع گرم است انواع ویتامین ها و املاح معدنی را دارد.

خواص درمانی ریحان

ضد افسردگی

تقویت کننده

محرک غدد فوق کلیه

ضد استفراغ

ضد نفخ

تب بر

خلط آور

تسکین دهنده خارش

ضد سرطان

بخور ریحان :

برگ های ریحان را داخل یک کاسه آب جوش ریخته و برای درمان سرما خوردگی استنشاق کنید.

برگ ریحان را در زمان گل دهی جمع آوری می کنند برای رفع خستگی عصبی و سرد مزاجی می توان به شکل تازه مصرف کرد.

 افشره برگ ها به منظور کاهش خارش و التهاب محل نیش حشرات به شکل موضعی مصرف می شود

ریحان در برخی کشور ها فقط یک سبزی است ولی دربسیاری جاها مخصوصا هند مصرف پزشکی گسترده دارد .

هندی ها و افریقایی ها برگ های ریحان را برای دفع حشرات روی پوست خود می مالند.

دمکرده ریحان

مصرف چندین فنجان از دمکرده ترکیبی ریحان و درمنه موجب دفع جفت ازرحم پس از زایمان می شود.

ریحان ترکیباتی نظیر تانن ها ، روغن فرار ، ستراگول، کامفور ، را دارا می باشد.

عناصر موجود در ریحان:

منیزیم- کلسیم- روی –آهن- پتاسیم- سدیم- فسفر- منگنز-

 عصاره روغنی بدست آمده از برگ های ریحان را همراه با روغن زوفا یا شعدانی معطر ترکیی کرده و برای درمان افسردگی عمومی بدن را با آن ماساژدهید.

این گیاه در طب آیورودایی با نام تلسی معروف بوده است و برای بیماری های پوستی ، مارگزیدگی و لرز به شکل موضعی استفاده می شود

.احتیاط در مصرف : مصرف عصاره روغنی ریحان در دوران بارداری ممنوع است.

دم کرده برگ ریحان اثر ضد تشنج ، درد ، مقوی ، تب بر ،و مدر است و  معالج سردردهای میگرن و عصبی می باشد .

خوردن این گیاه دستگاه هاضمه را تقویت می کند.  برگ آن ازدیاد کننده شیر است.

جویدن برگ ریحان برای زخم های دهان مفید است .

تخم آن مسکن و برای رفع دل درد مفید است.

دم کرده دانه برای درمان ورم کلیه و ترشحات زنانه بکار می رود و درمان کننده سرگیجه است.

از ریحان اسانسی تهیه می شود بنان اسانس بازیلیک یا روغن ریحان که معروف است و مصارف درمانی مختلفی دارد.

ریحان شامل مواردی مانند استراگول واوسی من است . دانه ریحان دارای ماده روغنی است که حالتی روان دارد.

منابع:
1- مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.

2- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

3- نجف پور نوایی مهردخت ،با همکاری  سفید کن فاطمه ، میرزا مهدی ، معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان ایران ، نشر : تهران موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور،  1386.

 

 

انتهای بلوار کاوش-مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی-پژوهشکده گیاهان دارویی تلفن: ۳۴۷۶۴۰۱۰ - ۰۲۶
انتهای بلوار کاوش-مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی-پژوهشکده گیاهان داروییتلفن: ۳۴۷۶۴۰۱۰ - ۰۲۶